Home  |  Kıbrıstürk Toplumu   |  AKEL’in 23. Kongresi’nde YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı tarafından yapılan selamlama konuşması

AKEL’in 23. Kongresi’nde YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı tarafından yapılan selamlama konuşması

 

Sayın divan, sevgili AKEL üyeleri,

 

Yeni Kıbrıs Partisi olarak AKEL’in 23. Kongresi’ni selamlar, zor zamanlarda toplanan Kongrenizin başarılı geçmesini dileriz…

 

Yoldaşlar,

Gerçek anlamı ile zor zamanlardan geçmekteyiz. Ekonomik krizler, yolsuzluklar, siyasal çürüme adanın her iki yanında günlük yaşamın parçası olmuştur. Geçmişte olduğu gibi bugün de ekonomik krizin derinleştiği koşullarda sermaye bir kez daha faşizan, aşırı sağ popülist politikaları çözüm olarak toplumun önüne koymaktadır. Bu koşullar altında yalnız slogan olarak değil, yaşamın her alanında faşizm karşı omuz omuza mücadeleyi yükseltmemiz gerekmektedir. Bu nedenle kuzeyde Ülkü Ocakları ve benzeri faşist paramiliter örgütlere karşı, güneyde ise ELAM’a ve benzeri örgütlere karşı ortak mücadele zeminini güçlü şekilde kurmamız gerekir. Yarından itibaren “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını daha güçlü bir şekilde, sokakta eylemlerde ortaya koyma görevimiz vardır.

 

Etrafımızda savaşların sürdüğünü, adamızda da askeri gerginliklerin sürekli arttığını her gün yaşayarak görüyoruz. Kıbrıs Cumhuriyeti sürekli yeni askeri antlaşmalarla adayı daha da militarist bir noktaya taşırken Kıbrıs’ın kuzeyinde ise kukla yönetim silahlı dronlara yeni savaş teknolojilerine ev sahipliği yapacak şekilde Lefkoniko havaalanını askeri üsse çevirmiştir. Böylesi zamanlarda bizlere düşen hem bölgemizde, Filistin’de Suriye’de, Yemen’de hem da adamızda savaşa karşı barış için ortak sesimizi çoğaltmaktır. Önümdeki süreçte savaşa hayır barış hemen şimdi ortak mücadelesini yükseltmek de görevimizdir.

 

Kendi adamızda da ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. 2020 Kıbrıs Türk liderliği seçiminde Türkiye’nin müdahalelerini açık şekilde belgeleyen raporu mutlaka duymuş, okumuşsunuzdur. Türkiye Cumhuriyeti hem resmi görevlileri ile, hem de sermayesi, sözde sivil toplum örgütleri ile seçim sonuçları istedikleri gibi çıksın diye ellerinden geleni yaptılar. Bundan sonraki süreçte Kıbrıslı Türklerin iradesinin çok çok zayıf olacağı açıktır. Özellikle 20 Temmuz’da Erdoğan’ın adaya yapacağı ziyaret ile durumun daha da kötüleşeceğini öngörebiliyoruz. Sahte olduğunu söylesek de, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim vatandaşlık vermeye devam ediyor. Bu verilen vatandaşlıklar bir sonraki seçimlerde seçmen olacaklar. Rakamlar bazen küçük gözükebilir, Akıncı 8000 oyla seçim kaybetti ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki yönetim resmi olarak son 6 ayda 2500 yeni vatandaşlık verildiğini açıkladı. Demografik yapının değişimi artık saklanmıyor da… Daha da fazla kamusal alan özelleştirmelerle AKP’ye yakın sermayenin kontrolüne girmektedir. TC’nin inisiyatifinde taşınan nüfus gerek dini gerekse sosyal alanlarda daha da fazla örgütlenmelere gitmektedirler. Kıbrıslı Türklerin azınlık olmasının ötesine geçilme sürecinde kritik zamanlardan geçmekteyiz. Tümümüzün güçlü şekilde slogan olarak sokaklarda attığımız “Kıbrıs’ta barış engellenemez” için sokakta birlikte olmak hayati öneme sahip zamanlardan geçiyoruz. Yarından itibaren çok daha güçlü şekilde “barış hemen şimdi” demek için mücadeleyi yükselte görevimiz var yoksa yarın geç olacak.

 

Böylesi koşullarda Yeni Kıbrıs Partisi faşizme karşı omuz omuza mücadelede de barış hemen şimdi demek için de AKEL ile ortak mücadeleyi yükseltme iradesine sahip… Bu duygu ve düşüncelerle yeniden 23. Kongrenizin başarılı geçmesini dileriz.

 

PREV

AKEL’in 23. Kongresi’nde BKP Genel Başkanı İzzet İzcan tarafından yapılan selamlama konuşması

NEXT

AKEL’in 23. Kongresi’nde Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan tarafından yapılan selamlama konuşması