Home  |  Kıbrıstürk Toplumu   |  AKEL’in 23. Kongresi’nde Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan tarafından yapılan selamlama konuşması

AKEL’in 23. Kongresi’nde Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan tarafından yapılan selamlama konuşması

 

Değerli AKEL üyeleri,

Değerli Mücadele Arkadaşlarımız,

 

AKEL’in 23. Kongresi’ni en devrimci duygularımızla selamlıyoruz. Kongrenizin başarı ile sonuçlanmasını diliyoruz.

 

AKEL, Kıbrıs siyasi yaşamı boyunca emekten, demokrasiden ve barıştan yana önemli bir mücadele gücü olmuştur. Karşılaştığı baskı, tehdit ve yasaklamalar karşısında hiçbir zaman geri adım atmamış, aksine her defasında daha da güçlenerek Kıbrıs halkı ve emekçilere öncülük yapmaya devam etmiştir.

 

AKEL, ne sömürgecilik yıllarının zorlu şartlarında ne de Palmerokrasi faşizminin ağır baskıları ve yasaklamaları karşısında geri adım attı. Ne Anglo-Amerikan emperyalizminin kirli entrikaları ne de EOKA ve TMT’nin siyasi cinayetleri AKEL’i mücadeleden alıkoyabildi. AKEL, ülkemizi kalıcı bölünmüşlüğe sürükleyen 15 Temmuz faşist Albaylar Cuntasının darbesi ve 20 Temmuz 1974 işgalinin koşullarında inat ve ısrarla barış mücadelesine devam etti. Bölünmüşlük koşullarında yeniden yakınlaşma, barış ve federal çözüm mücadelesinin öncü güçlerinden oldu, olmaya devam ediyor.

 

Bugün AKEL ve Kıbrıslı Solcular, barış ve çözümden yana güçler olarak yine çok zor şartlarda mücadele yürütüyoruz. Mücadele de başarısızlıklar, yenilgiler yaşayabiliriz. Önemli olan demoralize olmamak, geçmişte olduğu gibi başarısızlıklar ve yenilgilerden gerekli dersleri çıkarıp, mücadeleye daha da kararlı bir şekilde devam etmektir.

 

Değerli yoldaşlar,

 

Emperyalizm ve her iki taraftaki milliyetçi elitler, ülkemizi kalıcı bölünmeye mahkûm etmek için yemin etmişçesine çalışmaktadırlar. Hatırlatmakta fayda var. Biz de yemin ettik ve ediyoruz. Başarısızlıklar ve zorluklar karşısında asla geri adım atmayacağımıza, Birleşik Ortak Vatan için var gücümüz ile mücadele edeceğimize yemin ediyoruz.

Emek, barış ve Ortak Vatan mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacaktır.

 

Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Ermeni, Maronit ve Latin tüm Kıbrıs halkı ve emekçiler, barış ve çözüm mücadelesi, daha güçlü bir AKEL’e her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır. İnanıyorum ki AKEL 23. Kongresi başarı ile sonuçlanacak ve ortak mücadelemizi omuz omuza başarıya ulaştıracağız.

 

Yaşasın Ortak Mücadelemiz!

PREV

AKEL’in 23. Kongresi’nde YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı tarafından yapılan selamlama konuşması

NEXT

Kıbrıslıtürk siyasi partilerden AKEL’in 23. Kongresi'ne dostluk ve ortak mücadele mesajları