Home  |  Açıklamalar   |  Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü vesilesiyle AKEL’in mesajı

Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü vesilesiyle AKEL’in mesajı

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün homoseksüelliğin hastalık olarak görülmesine son verilmesi yönündeki kararını aldığı 17 Mayıs 1990’dan itibaren Uluslararası Homofobi karşıtlığı günü olarak 17 Mayıs yoğun sembolleri ifade eden bir gündür.

 

Kıbrıs toplumunun farklı ve eşit üyeleri olarak LGBTQI bireylerin eşitliğinden ve kabulünden yana mesajını iletmek için AKEL de bu günü seçmektedir.

 

AKEL’e göre, insan haklarının sınırlandırıldığı veya eşitsizliklerin ve ayrımcılıkların sürdürüldüğü ilerici demokratik bir toplum düşünülemez. Ne yazık ki tüm dünyada ve Kıbrıs’ta bugünkü toplumsal koşullarda farklı biçimlerdeki ayrımcılıklar sürdürülmekte ve derinleştirilmektedir. Toplumsal cinsiyet ayrımcılıkları ve cinsel yönelimle ilgili ayrımcılıklar da bunların içerisinde yer almaktadır.

 

Her türlü toplumsal dışlanmaya ve ayrımcılığa karşı olan AKEL, Meclis içinde ve dışında istisnasız herkesin insan haklarının korunduğu, hukuk önünde ve her yerde eşit olduğu bir toplum talebiyle mücadeleye devam edecektir. Herkesi kucaklayacak ve herkesin insan haklarını koruyacak bir toplum, cinsel yönelim temelinde her türlü istismar, kötü muamele, ayrımcılık ve ötekileştirmeye karşı eşitlikçi bir toplum için mücadele etmeye devam edecektir.

 

Bu çerçevede, AKEL “dönüşüm terapileri”nin suç olarak sayılması ve cezai hükümlere bağlanması için kısa bir süre önce Meclis’e yasa önerisinde bulundu.

 

AKEL için, LGBTQI bireylerin eşitliği sadece dönemin bir sloganından ibaret değildir, eski zamanların muhafazakâr dar anlayışlarından, ayrımcılıklarından uzak, Kıbrıs toplumunun çağdaşlaşması ve ilerlemesi için başka bir faaliyet alanını daha teşkil etmektedir. Bu mücadelede de var olmaya devam edeceğiz.

 

PREV

Gençlik örgütlerinin önerilerine başta hükümet olmak üzere herkes kulak vermelidir

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Banka Çalışanlarının Sendikal Örgütü ile bir araya geldi