Home  |  Açıklamalar   |  Stefanos Stefanu: Cumhurbaşkanı’nı AKEL’in enerji konularıyla ilgili önerisini değerlendirmeye çağırıyoruz

Stefanos Stefanu: Cumhurbaşkanı’nı AKEL’in enerji konularıyla ilgili önerisini değerlendirmeye çağırıyoruz

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Baf’ın Panaya köyünde dün gerçekleştirilen kahramanları anma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’taki ve daha geniş bölgedeki enerji kaynaklarının değerlendirilmesine ilişkin AKEL’in önerisini yeniden gündeme getirerek, Cumhurbaşkanı’na bu öneriden yaralanması veya bu önerinin en azından Ulusal Konsey çerçevesinde en nihayet tartışılmasını kabul etmesi yönünde çağrıda bulundu.

 

Stefanos Stefanu Kıbrıs sorununa değinerek, “Bugün Kıbrıs sorununun 1974 sonrasında vardığı en kritik dönüm noktasında bulunuyoruz. Yaşanmakta olan durgunluk, zamanın geçmesiyle Türkiye’nin taksimci statükoyu pekiştirme ve işgal altındaki bölgedeki askeri birliklerinin yasadışı ve tehlikeli varlığını sürdürme siyasetinde ekmeğine yağ sürüyor” dedi.

 

“Durumun Türkiye’nin planlarının uygulanmasına yol açmasına izin vermememiz şart” diye vurgulayan AKEL Genel Sekreteri “Kıbrısrum tarafının güvenlik sınırlarını ihlal etmeyecek ve aynı zamanda da çıkmazın aşılması ve müzakerelerin 2017’de kesintiye uğradığı yerden devam etmesi olanağını yaratacak somut önerilerle öne çıkmamız gerekiyor” diye belirtti.

 

AKEL’in tutumunun “daima siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü için üzerinde anlaşmaya varılan çerçeve temelinde tutarlılıkla hareket etmemiz gerektiği ve varılan yakınlaşmaların tümü korunarak Guterres çerçevesi temelinde müzakerelerin yeniden başlatılması” yönünde olduğunu yineleyen Stefanos Stefanu, “Türk tarafının iki devletli çözüme yönelmesiyle birlikte Kıbrıs sorununda yaşanan durgunluk, Cumhurbaşkanı’nın üstlendiğini beyan ettiği girişimlerde şimdiye kadar sonuç alınamaması çözüm dinamizmini yaratmamız için başka önerilerin ve araçların aranması ihtiyacını doğuruyor” dedikten sonra Cumhurbaşkanı’nın bizzat kendisinin duyurduğu Türkiye için bir pozitif gündem yaratılması çerçevesinde Kıbrıs’ta ve daha geniş bölgede enerjiyle ilgili verilerin değerlendirilmesi için AKEL’in Aralık 2020’de sunmuş olduğu öneriyi yeniden gündeme getirdi.

 

Stefanu “Cumhurbaşkanı’na bu öneriyi değerlendirmesi yönünde bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Bu önerinin en azından Ulusal Konsey çerçevesinde tartışılmasını kabul etsin” diye ekledi.

 

PREV

Kıbrısrum tarafı süregiden çıkmazın aşılabilmesine yönelik öneriyle inisiyatif üstlenmelidir

NEXT

AKEL sağlık emekçilerinin haklı taleplerini destekliyor