Home  |  Açıklamalar   |  AKEL sağlık emekçilerinin haklı taleplerini destekliyor

AKEL sağlık emekçilerinin haklı taleplerini destekliyor

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu ile Kıbrıs Sağlık Çalışanları Sendikası (PA.SY.NO) heyetinin dün gerçekleştirdiği görüşmede devlet hastanelerinde çalışan sağlık emekçilerinin karşılaştığı kronik sorunlar ele alındı. Sendika Genel Sekreteri Savvas Iakovu Ocak 2023’te varılan ama hala daha uygulanmayan anlaşma temelinde kamuya sağlık personeli alımı ve Devlet Sağlık Organizasyonu ile sözleşmesi olan çalışanlar için toplu sözleşme yapılması konularını gündeme getirdi.

 

Görüşmede diğer konuların yanı sıra, 2013 yılında kesilen ödeneklerin tekrar geri getirilmesi, Eylül 2018’den önce diplomasını alamayan az sayıda hastabakıcının A8 baremine yükseltilmesi ve geçici görevlendirme, tam sosyal haklarla erken emeklilik hakkı gibi yasal düzenleme gerektiren konular da ele alındı.

 

Stefanos Stefanu sağlık emekçilerinin haklı taleplerine AKEL’in tam desteğini dile getirerek, hastanelere gerekli sayıda sağlık personeli sağlanması ve Devlet Sağlık Organizasyonu’nun toplu sözleşme yapma yükümlülüğü konularını yetkili makamlara AKEL’in defalarca ilettiğini ifade etti. Ayrıca hem devlet hastaneleri çalışanlarının hem de hastaların ve genel olarak da kamu sağlığı yararına devlet hastanelerinde çalışma barışının hakim olması gerektiğinin altını çizerek, ülkede sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için gerçekleştirmekte olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Bunlara paralel olarak, AKEL Genel Sekreteri Genel Sağlık Sistemi’nin (GESY) temel alanı olan devlet hastanelerinin tüm hastalara kaliteli sağlık hizmetlerini sorunsuz bir şekilde sunabilmesi için gerekli iyileştirilmelerin ve modernleştirilmelerin yapılmasının önemini vurguladı.

 

Görüşmeye AKEL Merkez Komitesi Sağlık Bürosu Sorumlusu Dr. Hrisanthos Yeorgiu ve AKEL Politbüro Üyesi ve Milletvekili, Temsilciler Meclisi Sağlık Komitesi üyesi Hristos Hristofyas da katıldı.

PREV

Stefanos Stefanu: Cumhurbaşkanı’nı AKEL'in enerji konularıyla ilgili önerisini değerlendirmeye çağırıyoruz

NEXT

AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’ın seçim mitinginde AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun yaptığı konuşma