Home  |  Açıklamalar   |  Kıbrısrum tarafı süregiden çıkmazın aşılabilmesine yönelik öneriyle inisiyatif üstlenmelidir

Kıbrısrum tarafı süregiden çıkmazın aşılabilmesine yönelik öneriyle inisiyatif üstlenmelidir

 

AKEL Merkez Komitesi Politbürosu dün gerçekleştirdiği toplantıda, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisinin Kıbrıs temaslarından da sonra Kıbrıs sorunundaki durumu detaylı bir şekilde ele aldı. Politbüro gerek mevcut tehlikeli çıkmazın uzamasının gerekse yeni bir girişimde başarısızlık yaşanması senaryosunun Kıbrıs sorunu açısından yıkıcı olmasa da olumsuz gelişmeler oluşturacağı değerlendirmesinde bulundu.

 

İşgalci güç ve Kıbrıstürk liderliği «egemen eşitlik» ve iki devletli çözüm iddiasında ısrar ettiği sürece, Kıbrıs sorununda ilerleme olamayacağının şüphe götürmez bir gerçek olduğunun altını çizen AKEL Politbürosu bu durumun Kıbrısrum liderliğini rehavete veya vazgeçmeye sürükleyemeyeceğini vurgulayarak, süregiden çıkmazın sonuçlarını Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, tüm Kıbrıs halkının ödediğine ve ödenmeye devam edeceğine işaret etti.

 

Egemen eşitlik vb. iddiaları net bir şekilde reddeden Kıbrısrum tarafının siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü için BM kararları çerçevesine mutlak bağlılığını ve aynı zamanda müzakerelere 2017’de kesintiye uğranan yerden, müzakere müktesebatının tamamı ve Guterres Çerçevesi’nin altı maddesi temelinde devam edilmesi yönündeki ikna edici kararlılığını yarım ağızlı söylemler ve ön koşullar olmaksızın öne çıkarması gerektiğini ifade eden AKEL Politbürosu, bunların yanı sıra Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürklerin yanı sıra tüm ilgili taraflar için de faydalı olacağını açıkça ortaya koyacak şekilde enerji konularında da pozitif gündem ruhuyla öneri sunması gerektiğini de vurguladı. Enerji ile ilgili konularda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kırmızı çizgilerini ihlal etmeksizin, katalizör görevi görebilecek önerisini AKEL’in sunmuş olduğunu hatırlatarak, bu öneriyi değerlendirmesi için Cumhurbaşkanı’na bir kez daha çağrıda bulundu.

 

AKEL, Kıbrıs meselesinin ve Kıbrıs’ın çok önemli bir yol ayrımında olduğunu herkesin anlaması gerektiğinin altını çizdi. Adada yeni bir istikrarsızlık ve güvensizlik döngüsü anlamına gelecek olan, ülkemizin kalıcı taksimine doğru gidişatını tersine çevirmemiz gerektiğini belirten AKEL Politbürosu yayınladığı açıklamada “insiyatif almamız, önerilerde bulunmamız, çözüm ve yeniden birleşme yönünde ilerlememiz gerekiyor. Kıbrıs sorununun üzerinde mutabakata varılan çerçevede çözümü için, bağımsız, özgür ve birleşik bir vatan için Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler arasında anlaşma köprülerini yeniden kurmalıyız. Tüm halkımız için kalıcı barış ve güvenlik dolu günleri sadece Kıbrıs’ın kurtuluşu ve yeniden birleşmesi güvence altına alabilir” diye kaydetti.

 

PREV

AKEL emekçilerin hakları için mücadeleye devam edecek

NEXT

Stefanos Stefanu: Cumhurbaşkanı’nı AKEL'in enerji konularıyla ilgili önerisini değerlendirmeye çağırıyoruz