Home  |  Açıklamalar   |  AKEL emekçilerin hakları için mücadeleye devam edecek

AKEL emekçilerin hakları için mücadeleye devam edecek

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu PEO’ya bağlı Kıbrıs İnşaatçılar, Makinistler, Elektrikçiler, Marangozlar, Meta İşçileri ve Genel İşçiler Sendikası’nın 24. Kıbrıs Kongresi’ne katıldı. Stefanu Kongre’de yaptığı konuşmada, emekçilerin ve toplumun haklı talepleri için AKEL’in mücadele etmeye ve halkın ihtiyaçlarına cevap veren öneriler sunmaya devam edeceğini vurguladı.

 

Emekçilerin haklarının savunulması, toplu sözleşmelerin korunması ve genişletilmesi, çalışanların sağlığına ve güvenliğine yönelik politikaların güçlendirilmesi için AKEL’in sendikal hareketin yanında olmaya devam edeceğinin altını çizen Stefanu “Bütün bunları ve daha fazlasını Kıbrıs Meclisi içinde ve dışında, aynı zamanda 2004’ten bu yana Avrupa Parlamentosu’nda da gündeme getiriyoruz” dedi.

 

İşçi sınıfının büyük grev mücadelelerinde ve elde ettiği zaferlerde Sendika’nın oynadığı öncü rolü vurgulayan AKEL Genel Sekreteri çalışma hayatında bugün var olan duruma değinerek, Kıbrıs’ta 2013’ten bu yana reel ücretlerde sürekli bir düşüş ve çalışma koşullarında büyük bir bozulmanın kaydedildiğine dikkat çekti. Emeğin ulusal gelirdeki payının bu yıllarda iki kez azaldığını ve en son düşüşün GSYH’nin %4’ü olarak kaydedilirken, sermayenin kâr payının ise GSYH’nin %7,5’i oranında arttığına işaret eden Stefanos Stefanu “Bu durum emekçilerin gelirindeki azalmadan kaynaklanıyor ve doğal olarak Kıbrıs toplumunda son yıllarda derinleşen ekonomik eşitsizliğin artmasına yol açıyor. Artan enflasyon faktörü ve emekçilerin gelirlerini yiyip bitiren pahalılık göz önüne alındığında bu durum daha iyi anlaşılabilir. İstatistik Servisi’nin yakın zamanda yayınladığı verilere göre, Kıbrıs’ta emekçilerin ücretleri ve sosyal hakları AB ortalamasının neredeyse yüzde 40 oranında daha altında olmaya devam ediyor” diye konuştu.

 

Stefanos Stefanu hükümetin şu ana kadar ortaya koyduğu tutumlarla emekçilerin ve toplumun yararına çalışmak ve büyük çıkar çevrelerine karşı çıkmak için gerekli siyasi iradeye sahip olduğunu maalesef göstermediğini de sözlerine ekledi.

 

PREV

Nekbe'den 76 yıl sonra Filistin halkı soykırımla karşı karşıya

NEXT

Kıbrısrum tarafı süregiden çıkmazın aşılabilmesine yönelik öneriyle inisiyatif üstlenmelidir