Home  |  Açıklamalar   |  İşgalin yol açtığı sorunlar sadece Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasıyla çözülebilecektir

İşgalin yol açtığı sorunlar sadece Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasıyla çözülebilecektir

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıbrıs Büyükelçisi Judith G. Garber ile gerçekleştirdiği görüşmede, BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş’la ilgili kararlarını Türkiye’nin bariz bir şekilde ihlal etmesi konusunu gündeme getirdi.

 

Stefanu böylesi hareketlerin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarda ek engeller oluşturduğuna dikkat çekti. Uluslararası toplumun derhal net bir şekilde tepki göstermesi ve Türkiye’nin bu hareketlerini kınaması gerektiğini vurgulayan Stefanu, Türkiye’nin işgalinin ve hareketlerinin yol açtığı sorunların ancak Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasıyla çözülebileceğini kaydetti.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, AKEL’in görüşünün BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne varma hedefiyle görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlaması olduğunu tekrarladı. Stefanu ayrıca hem müzakere sürecinin yeniden başlaması hem de BM Genel Sekreteri’nin raporlarında defalarca belirttiği gibi doğalgazın görüşmelerin yeniden başlaması için katalizör olarak değerlendirilmesiyle ilgili AKEL’in sunduğu öneri hakkında da ABD Büyükelçisi’ni bilgilendirdi.

 

PREV

Gün Çözüm ve Kıbrıs’ın Yeniden Birleşmesi İçin Kararlılıkla Mücadeleye Devam Etme Günüdür

NEXT

Pandemiyi Yenmenin ve Her Türlü Kısıtlayıcı Önlemi Sona Erdirmenin Yolu Aşılardan Geçiyor