Home  |  Açıklamalar   |  III. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenindeAKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun Konuşması

III. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenindeAKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun Konuşması

 

AKEL ve Avrupa Birleşik Solu-Kuzey Yeşil Sol Grubu’nun birlikte düzenlediği III. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenine bir kez daha hoş bulduk. Artık kurumsallaştığını söyleyebileceğimiz İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz.

 

Bugün etrafımızdaki bu fotoğraflarda kültürümüzü, halkımızın kimliğini görebiliyoruz. Yarışmaya katılan onlarca Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk’ün objektifleriyle ölümsüzleştirdikleri fotoğraflar. Kıbrıs’ın çeşitli yerlerinden farklı yaklaşımlarla aktarılan görüntüler. Halktan insanların yüreklerinde evlatlarının tümünü kucaklayan bir Kıbrıs’ın hâkim olduğunu gösteren görüntüler.

 

Resmi tarih kitaplarında hak ettiği sayfalara yer verilmemiş olsa da bizim vurgulamayı asla unutmadığımız bir Kıbrıs. Bu, yüzyıllar boyunca ve bugün yaşadıkları şekilde insanlarının, halkının Kıbrıs’ıdır.

 

Adamızdan geçen ve artlarında korumamız gereken zengin bir kültürel miras bırakan çeşitli kültürlerin Kıbrıs’ıdır.

 

Ama aynı zamanda sıradan, halktan insanların yaşama, çalışma ve yaratma ihtiyacıyla yıllar içinde gelişen halk kültürünün, günlük hayatın da Kıbrıs’ıdır. Farklı bir dile ve dine sahip olabilen, ancak hayatta kalabilmek için temel gereksinimlerini sağlama amacıyla her gün alın terleriyle suladıkları emeğin Kıbrıs’ıdır. Yurdumuzda bunca bedel ödenmesine yol açan milliyetçilik mikrobuna bulaşmamış olan ve aynı endişeleri, beklentileri, hayalleri paylaşan emek insanlarının Kıbrıs’ıdır.

 

Dikenli tellerin olmayacağı, halkı birlik ve kardeşlik içinde olan birleşik ve barışçıl bir Kıbrıs. Bizim beklentimiz, mücadelemizin amacı budur. Çıkmaz ve müzakere boşluğu nedeniyle içinden geçtiğimiz bu karamsar döneme rağmen, Kıbrıs’ımızı yeniden özgürlük ve refah içerisinde görmeyi arzuluyoruz, hedefliyoruz.

 

Bu Kıbrıs’ın somut içeriği var. Bu, başkalarının kontrol ve müdahalelerinden kurtulmuş, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı gösterilen, Kıbrıslırumların ve Kıbrısltürklerin ortak vatanı, yeniden birleşmiş, federal Kıbrıs’tır. Bugünkü kabul edilemez taksimci statükonun yerine, barışın, refahın ve işbirliğinin geleceğini inşa etmeyi istiyoruz.

 

 

Bu hedef yönünde yılmadan, yorulmadan mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadeleyi aynı yurdu paylaştığımız ve yeniden birleşmesi için ortak çıkarların bizi birleştirdiği Kıbrıslıtürklerle birlikte sürdüreceğiz. Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu belki de en derin çıkmazı aşmak için tüm Kıbrıs halkı olarak birlikte mücadele edeceğiz. Yeniden birleşme trenini tekrar rayına oturtmak için her düzey ve alanda bu mücadeleyi birlikte vereceğiz.

 

Yeniden yakınlaşma partimizin DNA’sında var olan bir siyasi eylem alanıdır. Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk emekçilerin ağır sömürüye karşı koymak ve haklarını kazanmak için verdikleri ortak sınıf mücadeleleriyle başlayıp, 1974 trajedisiyle açılan, NATO’cu komploların ve iki toplumda da milliyetçilerin açtıkları yaraları sarmak için bugün de devam eden mücadelelere kadar uzanan bir tarihtir.

 

Bu mücadele geleneğini etrafımızdaki dikenli tellerin yerini barış ve umut dolu ortak bir gelecek kokan çiçekler alana kadar sürdüreceğiz.

 

III. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkesi AKEL Merkez Komitesi adına yürekten tebrik ediyorum. Katılan herkese ve özellikle fotoğraflarıyla dereceye girenlere tebriklerimi sunuyorum. İzninizle ayrıca, yarışmanın Jüri’sini, Organizasyon Komitesi’ni ve AKEL Yeniden Yakınlaşma Bürosu’nu da tebrik etmek istiyorum.

 

PREV

Mücadelelerinizle izlenecek yolu gösteriyor ve cesaret veriyorsunuz!

NEXT

Anastasiadis-DİSİ Hükümeti Ne Meclis’e ne de topluma saygı gösteriyor