Home  |  Açıklamalar   |  Mücadelelerinizle izlenecek yolu gösteriyor ve cesaret veriyorsunuz!

Mücadelelerinizle izlenecek yolu gösteriyor ve cesaret veriyorsunuz!

 

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Sonucu Hakkında

Şili Komünist Partisi’ne AKEL’in Mesajı

 

Sevgili yoldaşlar,

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin ikinci turunun sonucu ülkede iktidarda olan aşırı sağcı ve faşist güçlerin yeniden hortlatılması tehdidine karşı Şili halkının birlik, mücadele ve dayanışmasıyla kazandığı bir zaferdir. Aşırı sağcı ve faşist güçler darbenin acı veren karanlık dönemini ve acımasız askeri diktatörlüğün işlediği cinayetleri bir kez daha hatırlatarak, yine kendilerini dayatmaya kalkıştılar. Ancak siyasi ve toplumsal güçlerin, geniş kitlelerin “Apruebo Dignidad” (“Onuru Onaylıyorum”) Cephesi etrafında birliği onların saçmaya çalıştıkları korkuyu yendi.

 

Bu zaferin gerçekleşmesi için yıllardır mücadele eden emekçiler, kadınlar, gençler, yerli halklar geleceklerine sahip çıkarak kazandıkları bu önemli zaferle Şili’de yeni bir başlangıç olanağına yolu açıyorlar.

 

Bu geniş halk cephesinin bir parçası olarak verdiğiniz mücadelelerinizle aşırı sağa geçit vermemeniz dünyanın birçok ülkesinde geçmişin hayaletlerinin yeniden hortlatılmasına karşı ve insanlığın faşizm tehlikesiyle bir daha karşı karşıya kalmaması için mücadelelerde izlenecek yolu göstermekte ve cesaret vermektedir.

 

Bugün, demokrasi ve insan haklarının güvence altına alınması, sosyal adaletin hâkim olması, gezegenimizin savunulması ve barış için verdiğiniz mücadelelerle dayanışmamızı bir kez daha dile getiriyoruz ve sevincinizi paylaşıyoruz.

 

Yoldaşça selamlarımızla,

 

AKEL Merkez Komitesi

 

PREV

“Barış’ın Maestrosu” Lena Melanidu'ya büyük üzüntüyle veda ediyoruz

NEXT

III. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın ödül törenindeAKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu'nun Konuşması