Home  |  Açıklamalar   |  “Grivas Müzesi” İçin Hükümetten Benzeri Görülmemiş Aldatma Teşebbüsü

“Grivas Müzesi” İçin Hükümetten Benzeri Görülmemiş Aldatma Teşebbüsü

DİSİ hükümeti kurmayı istediği meşhur “Grivas Müzesi” için mali tahsisat sunulması hedefiyle Meclis’in çoğunluğunun onayını alma amacıyla benzeri görülmemiş bir kurumsal aldatmaca teşebbüsünde bulundu. Temsilciler Meclisi’nde 2022 Devlet Bütçesi ile ilgili görüşmeler sırasında “Grivas Müzesi” için tek sent bile verilmemesi yönünde AKEL’in önerisinin Meclis çoğunluğu tarafından onaylanmış ve bu öneriye sadece iktidardaki DİSİ, neofaşist ELAM ve bağımsız milletvekili A. Themistokleous karşı oy kullanmıştı.

 

Anastasiadis-DİSİ hükümetinin bütçesinde yer alan “Grivas Müzesi” kurulması için tek bir sent bile verilmemesini Meclis’in çoğunluğu Aralık ayında onaylamış olmasına rağmen, hükümet bu sefer Meclis’i kandırmaya çalışarak, ilgili tahsisatın adını değiştirip, bunu Meclis’e sunduğu ek bütçeye ekledi.

 

AKEL’in girişimiyle ve bu girişimin Ekologlar, DİPA, EDEK ve DİKO tarafından desteklenmesiyle hükümetin bu oyunu engellendi. Şimdi hükümet parlamenter kurumları ve en önemlisi de Kıbrıs halkının tarihsel belleğini aşağılayan bu hareketinden dolayı Meclis’te hesap vermeye çağrılacaktır. Memleketimize karşı işlenen ihanetin başındaki Grivas’ı savunmada DİSİ ve ELAM bir kez daha yapayalnız kaldılar.

 

Ne zamana kadar tarihsel gerçekleri tahrif etmeye, çarpıtmaya çalışacaklar? Grivas uğruna hükümet tarafından kurumların aşağılanması daha ne kadar sürecek? Halkımıza karşı provokasyonlarına ve tahrik edici hareketlerine daha ne kadar devam edecekler? Işıklarla aydınlatılmış Beşparmak dağlarının görüntüsü Grivas’ı ve yaptıklarını kimsenin unutmasına izin vermezken, hükümet Grivas’ın anısına on binlere avro harcama niyetinde olmaya daha ne kadar devam edecek?

 

PREV

Biz çözüm için çabalamazsak, kimsenin bizim için bunu yapması söz konusu değil!

NEXT

Kamu binalarının sanat eserleriyle zenginleştirilmesi yönünde AKEL’den girişim