Home  |  Açıklamalar   |  AKEL’in egemenlik konusunda 2014 Ortak Açıklamasında var olandan daha fazlasını kabul etmesi kesinlikle söz konusu olamaz

AKEL’in egemenlik konusunda 2014 Ortak Açıklamasında var olandan daha fazlasını kabul etmesi kesinlikle söz konusu olamaz

“İngilizlerin çözüm için ‘orta yol’ bulunması önerisi acaba bir yerlerde Anastasiadis’in desentralize federasyon önerisiyle buluşuyor mu?” şeklindeki bir gazetecinin sorusuna verdiği yanıtta AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, İngilizlerin somut bir önerisinin olduğunu sanmadığını, özünde başta üslerin varlığıyla ilgili kendi çıkarlarını korumak için ve aynı zamanda sorunların çözümüne yardımcı olacak gibi görünen bazı fikirlerinin olduğunu söyledi.
 
Kiprianu “bu fikirleri İngiltere Yüksek Komiseri ile de tartıştık ve ben çok kesin bir biçimde AKEL’in egemenlik konusunda 2014 Ortak Açıklamasında Sn. Anastasiadis’in kabul ettiğinden daha fazlasını kabul etmesinin kesinlikle söz konusu olmayacağını söyledik” dedi.
 
İngiltere Yüksek Komiseri İngiltere’nin o anlaşmaya hiçbir zaman itiraz etmediğini, ancak Türkiye’nin iki devletli çözüm ısrarıyla yaşanan sorunların nasıl aşılabileceği konusunda bazı fikirleri ifade ettiğini kaydeden Kiprianu, bu fikirleri reddettiğini açıkça kendisine söylediğini ve eğer Sn. Anastasiadis hangi yetkilerin desentralize edileceğini söylerse bunların tartışılabileceğini ve anlaşmaya varılabileceğini ifade etti.
 
Kiprianu desentralize federasyon önerisinin gündeme gelip gittiğini, ancak bu önerinin içeriğinin ne olduğunun bugüne kadar dile getirilmemiş olduğunu kaydetti.
PREV

Stefanu: Milletvekilliği seçim sonuçları AKEL açısından bir başarısızlık

NEXT

Hatalarımız ve zaaflarımız hakkında özeleştirel ve cesur bir şekilde tartışacağız