Home  |  Açıklamalar   |  İllegal havaalanının statüsünün değiştirilmesi bariz bir biçimde tahrik edici bir harekettir

İllegal havaalanının statüsünün değiştirilmesi bariz bir biçimde tahrik edici bir harekettir

İşgalci güç ve yasadışı Tatar hükümeti uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek Kıbrıs aleyhine yeni bir tahrik edici harekette daha bulunmaktadır. Timbos’taki illegal havaalanından Türkiye’ye yapılan uçuşların artık iç hat uçuşları sayılması anlamına gelecek şekilde havaalanının statüsünü “uluslararası”dan “iç” hatlar havaalanına değiştirme yönündeki karar, işgal altındaki bölgenin Türkiye tarafından entegrasyonuna ve ilhakına yönelik yeni bir hamleyi gözler önüne sermektedir.

 

Ne yazık ki her geçen gün artan bu olumsuz gelişmeler, işgalci-taksimci statükonun durağan olmadığını, adamızın bölünmüşlüğünü derinleştirerek her geçen gün daha da kötüye doru gittiğini ve zamanın boşa geçmesinin de yurdumuzun ve yeniden birleşme perspektifinin aleyhine olduğunu vurgulamaktadır.

 

AKEL, Türkiye’nin ve Kıbrıstürk liderliğinin tahrik edici bu yeni hareketini kesinlikle kınamaktadır. Aynı zamanda, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, her Kıbrıslıyı statükoyla uzlaşmamaya, yurdumuzun ve halkımızın kurtuluşu ve yeniden birleşmesi için tek yol olan üzerinde anlaşmaya varılmış zemin ve çerçevede Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması mücadelesine devam etmeye çağırmaktadır.

 

PREV

İsrail’in askeri planlarında yer almak yurdumuz ve halkımız için tehlikelidir

NEXT

Akama’nın yok edilmesine karşı çıkacağız