Home  |  Açıklamalar   |  Akama’nın yok edilmesine karşı çıkacağız

Akama’nın yok edilmesine karşı çıkacağız

Tarım, Kırsal Kalkınma ve Çevre Bakanı’nın açıklamasına göre Haziran ayı içinde yayınlanması beklenen Akama için gözden geçirilmiş yerel plan yarımadada yıkıcı sonuçlara yol açacaktır.

 

Yayınlanan gözden geçirilmiş Çevresel Etkiler Stratejik İncelemesi’ne göre, Çevre Dairesi’nin Stratejik Çevresel Etkileri İnceleme Raporu’nda yer alan ve Akama’nın korunması için hukuki olarak bağlayıcı olan önemli şartlar hukuki çerçeveye aykırı bir şekilde Kent Planlama Kurulu tarafından benimsenmemektedir.

 

Ayrıca Çevresel Etkileri Değerlendirme Komitesi’nin nihai görüşünü ortaya koymak üzere 9 Haziran’da ivedilikle toplanacağına dair bilgilendirildik.

 

AKEL yoğun endişelerini ifade ederken, Tarım Bakanı’na ve İçişleri Bakanı’na yanıt vermeleri gereken bir dizi soruyu yöneltmektedir:

  • Prosedürlerin hızlandırılmasının amacı nedir?
  • Çevre Dairesi ve diğer yetkili dairelerin görüşlerine neden yer verilmemiştir?

 

Çevre Dairesi’nin raporunun bağlayıcı olduğunu yetkili Bakanlığa hatırlatırız.

 

Anastasiadis-DİSİ hükümetinin şeffaf olmayan ve yasalara aykırı yollardan belirli büyük özel çıkar çevrelerini destekleme çabasının ilk kez görülmemektedir. AKEL, bu yönde ortaya koyulan tüm çabaların karşısında olacaktır. Cumhurbaşkanı ve DİSİ yöre toplumlarına ve sakinlerine saygı göstermeli ve aynı zamanda doğanın korunmasına ilişkin Avrupa Hukuku ve Ulusal Hukuk hükümlerini uygulamalıdırlar.

 

PREV

İllegal havaalanının statüsünün değiştirilmesi bariz bir biçimde tahrik edici bir harekettir

NEXT

AKEL Zeta Emiliyanidu'nun vefatından duyduğu derin üzüntüyü ifade etmektedir