Home  |  Açıklamalar   |  İsrail’in askeri planlarında yer almak yurdumuz ve halkımız için tehlikelidir

İsrail’in askeri planlarında yer almak yurdumuz ve halkımız için tehlikelidir

 

İsrail ordusunun son günlerde Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında yaptığı tatbikat yeni bir tehlikeli gelişmeyi teşkil etmektedir. Ülkenin şehirleri ve yerleşim alanları herhangi bir yabancı ordu için tatbikat alanı haline getirilemez. Sicilinde yıllardır devam eden işgal, kolonizasyon, uluslararası hukuk ihlalleri ve suçlar, yani işgalci Türkiye’nin yurdumuzda yaptıklarının aynıları olan yabancı bir orduyla Kıbrıs’ın işbirliği yaparak kendi kendini geçersiz kılması kabul edilemez.

 

Yollarda yerleşim alanlarını “temizleme” tatbikatı yapan İsrail askerleriyle dramatik sahneler yaşayan bölge sakinlerine hükümet izah etmek zorundadır. İsrail devletinin askeri planlarına Kıbrıs’ın karıştırılmasının ve aynı zamanda komşu dost devletler aleyhine askeri operasyon provaları için Kıbrıs topraklarının kullanılmasının yol açtığı sonuçları ve tehlikeleri dikkate alıp almadığını Kıbrıs halkına izah etmek zorundadır.

 

Kıbrıs’ın ABD’ye, İsrail’e veya başka bir devlete her istenileni verdiği takdirde, Türkiye karşısında bize destek verecekleri teorisi tekrar, tekrar çökmüştür.

Bölgesel işbirliklerinin militarizasyonu ve Ulusal Muhafız Ordusu’nun İsrail ordusuna destek personeline dönüştürülmesi yurdumuzun ve halkımızın çıkarlarına ve güvenliğine hizmet etmemektedir.

 

Kıbrıs’ın çıkarı, adamızı yabancı orduların tatbikat alanına ya da sıçrama tahtasına dönüştürmekte değil, barış köprüsü haline getirilmesindedir.

 

PREV

Uluslararası piyasalarda fiyatlar düştüğünde yeni akaryakıt sanki kayıkla getiriliyormuşçasına fiyatların düşmesi çok gecikiyor

NEXT

İllegal havaalanının statüsünün değiştirilmesi bariz bir biçimde tahrik edici bir harekettir