Home  |  Açıklamalar   |  Yerel Yönetimler ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları hakkında AKEL Politbürosu’nun açıklaması

Yerel Yönetimler ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları hakkında AKEL Politbürosu’nun açıklaması

 

 

AKEL Merkez Komitesi Politbürosu dün gerçekleştirdiği toplantıda 9 Haziran Avrupa Parlamentosu ve yerel yönetimler seçimlerinin sonuçlarına ilişkin bir ilk değerlendirmede bulundu.

 

Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili olarak, AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’ın oy sayısı istikrarlı olarak yerinde kalmasına rağmen Partinin oy oranlarında düşüş yaşaması ve sahip olduğu iki sandalyeden birini kaybetmesi nedeni ile sonucun kesinlikle olumsuz olduğunun altı çizildi. Politbüro’nun yaptığı değerlendirmede şunlara işaret edildi: “Bu gelişme Avrupa Parlamentosu’ndaki varlığımız açısından olumsuzdur, ancak AKEL, temelde farklı bir Avrupa vizyonuyla her zaman ülkemizin ve halkımızın hizmetinde olarak Avrupa Parlamentosu düzeyindeki eylemlerini yoğunlaştırmakta kararlıdır. Özellikle ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da aşırı sağın yükselişiyle birlikte Sol, Avrupa toplumlarını nefretle zehirleyen her şeye karşı bir siper olarak daha büyük sorumluluklar üstlenmektedir”.

 

“Yerel yönetim seçimlerinde ise tablo tamamen farklı, çünkü AKEL-Sol-Toplumsal İttifak bu alanın her kademesinde önemli başarılar elde etti. Parti yaptığı tercihler ve gerçekleştirdiği işbirlikleri hakkında büyük ölçüde haklı çıktı. Somut olarak, 20 belediyeden 8’inde AKEL’den gelen, 6’sında da AKEL tarafından desteklenen adaylar belediye başkanı seçildi. Hatta Sol’dan gelen mevcut belediye başkanlarının tümü %50’nin üzerinde bir oranla yeniden seçildiğini de kaydediyoruz ve bu da onların çalışmalarını ve bunun yerel toplum üzerindeki etkisini doğrulamaktadır. Beş İlçe Yerel Yönetim Organizasyonu’nun üçünün başkanı AKEL’in desteğiyle seçildi” diyerek devam eden açıklamasında AKEL Politbürosu ayrıca şunları kaydetti: “93 belediye başkanı yardımcılığına ise AKEL’den gelen veya AKEL’in desteklediği 41 belediye başkan yardımcısı seçildi. İşgal altındaki bölgelerin 9 belediyesinde AKEL tarafından desteklenen adayların 6’sı belediye başkanı seçildi. Bunlara ilaveten, Belediye Meclisleri için yapılan seçimlerin sonuçları 2021 Milletvekilliği seçimleri sonuçlarıyla karşılaştırıldığında AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’ın yaklaşık yüzde 5 oranında bir artış kaydettiği görülmektedir. 9 Haziran seçimlerinin sonuçları yerel toplulukların yararına AKEL’in çalışmalarını daha etkin bir şekilde sürdürme konusunda ivme kazandırmaktadır”.

 

“İki seçimin sonuçları AKEL’in omuzlarına, düzeltmemiz gereken konularda ve aynı zamanda üzerine inşa etmemiz gereken olumlu noktalarda somut sonuçlara varacak objektif bir analizin yapılması sorumluluğunu yüklemektedir” diyerek devam eden açıklamasında AKEL Politbürosu, bu konuların hem Parti organlarında, hem Parti’nin üyeleriyle, hem de Toplumsal İttifaktaki dostlarıyla birlikte ele alınarak tartışılacağını da belirtti.

 

AKEL Politbürosu “İki seçimin rakamları incelendiğinde, Yerel Yönetimlerde AKEL’in tercihlerini ve aday listelerini destekleyen seçmenlerimizin önemli bir kısmının Avrupa Parlamentosu seçimlerinde bizim aday listemizi desteklemediği görülüyor, bu da üzerinde çalışmamız gereken bir gerçekliktir. Programlı öneriler içermeyen ve özel niteliklere sahip bir adaylığın kaydettiği sonuç gerek siyasal gerekse sosyolojik açıdan incelenmesi gereken bir sonuçtur. Bu tür tercihlerin incelenmesinde zorluklardan biri de, bu tercihleri yapanların bir yandan ülkenin tüm parti ve kurumlarının toptan reddi görüşünde birleşirken, diğer yandan heterojen hatta birbirine zıt hareket noktalarına ve/veya beklentilere sahip olmalarıdır. Kesin olan tek şey, Parti olarak seçimlerdeki tercihleri nedeniyle bazı toplumsal kesimleri küçümseme ve itibarsızlaştırma yönünde değil, bilakis onları anlamak ve onlara yaklaşmak için daha sistematik bir çaba yönünde hareket edeceğimizdir” diye ekledi.

 

Son olarak da AKEL Merkez Komitesi Politbürosu 9 Haziran’da yapılan Yerel Yönetimler ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’a destek veren herkese teşekkürlerini dile getirerek, bu bilinçli güveni haklı çıkarmak için daha kararlı bir şekilde çalışmaya devam edeceğinin güvencesini verdi. Ayrıca Parti’nin kadrolarını, üyelerini, dostlarını ve AKEL-Sol-Toplumsal İttifak adaylarını birlikte ortaya koyulan bu ortak çabaya ve mücadeleye sundukları katkıdan dolayı tebrik ederek, herkesi kararlılıkla ve birlik içinde mücadeleye devam etmeye çağırdı.

 

PREV

Siyasi güç dengelerini değiştirelim, yurdumuzun ihtiyaç duyduğu büyük değişimlerin önünü açalım

NEXT

Ülke nihayet yangınlara karşı etkin bir şekilde korunmalı