Home  |  Açıklamalar   |  Uluslararası hukuk ve halkımızın çıkarları İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşına ülkemizin hiçbir şekilde dahil olmamasını gerektirmektedir

Uluslararası hukuk ve halkımızın çıkarları İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşına ülkemizin hiçbir şekilde dahil olmamasını gerektirmektedir

 

Gazze’deki savaş merkezli bölgedeki gelişmeler ve özellikle Ortadoğu’da daha büyük bir yangının çıkması ihtimali bölgemizdeki tüm devletler ve halklar için büyük endişelere ve tehlikelere yol açmaktadır.

 

Filistinlilere soykırım teşkil eden İsrail’in Gazze’deki savaşına Kıbrıs’ın hiçbir biçimde dahil olmaması ve BM’nin de ortaya koyduğu tezlerle aynı safta yer alıp savaşa karşı çıkarak, soykırımı açıkça kınaması gerektiğini AKEL daha ilk andan itibaren net bir biçimde savundu ve savunmaya devam etmektedir. Uluslararası hukuk ve temel etik kuralların yanı sıra ülkemizin ve halkımızın çıkarları ve güvenliği de bunu gerektirmektedir. Ayrıca ülkemizdeki İngiliz üslerinin bölgeye yönelik askeri operasyonlarda kullanılmasıyla ülkemizin herhangi bir şekilde buna dahil edilmesine karşı güçlü muhalefetini Kıbrıs Cumhuriyeti İngiliz hükümetine acilen ifade etmelidir. İngiliz üslerinin statüsü, Kuruluş Antlaşması ile belirlenmiş olsa da bu üslerin İngiliz Milletler Topluluğu üyeleri dışındaki üçüncü ülkeler tarafından kullanılması için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin onayı gerektiğini bir kez daha de hatırlatırız.

 

Kıbrıs herhangi bir yabancı gücün saldırıları için kullandığı bir sıçrama tahtası değil, barış köprüsü olmalıdır. Hem doğru olan hem de halkımızın ve ülkemizin çıkarına olan budur.

 

PREV

Bugün Dünya Mülteciler Günü

NEXT

İsrail'in ölüm makinesi kimilerinin göstermelik temennilerinden ve çağrılarından anlamıyor