Home  |  Açıklamalar   |  Bugün Dünya Mülteciler Günü

Bugün Dünya Mülteciler Günü

 

20 Haziran, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Mülteciler Günü olarak belirlendi.

 

AKEL, kendi yurtlarında mülteci olan ve elli yıldır vatanımızın kurtuluşu, yeniden birleşmesi ve doğdukları topraklara dönüş talebinde bulunan Kıbrıslı mültecileri ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki tüm mültecileri Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle içtenlikle selamlamaktadır.

 

Kıbrıs kendi yurttaşlarının mülteci olduğu ve aynı zamanda mültecilerin kabul edildiği bir ülkedir. Her Avrupa devleti gibi, Uluslararası Hukuk ve Avrupa Sözleşmeleri temelinde mültecilere insani yaşam koşulları sağlamakla yükümlüdür.

 

Aynı zamanda hem yoğun bir biçimde gelen mültecilere hem de Akdeniz’in güneyindeki devletlere yönelik olarak Avrupa Birliği’ne üye devletlerden beyan ettikleri dayanışmayı pratikte kanıtlamalarını Kıbrıs Cumhuriyeti talep etmelidir. Özellikle bölgemizde yaşanan gelişmelerin ışığında, Ukraynalı mültecilerle ilgili olarak yapıldığı gibi, Suriye, Lübnan ve Filistin’den gelen mültecilerin de tüm AB üyesi ülkeler arasında dağıtılmasını Kıbrıs Cumhuriyeti’nin talep etmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti uluslararası hukuk, uluslararası sözleşmeler ve Avrupa yükümlülükleri, insan hakları ve tehlikede olanlarla dayanışma temelinde modern ve sonuç verici bir sığınma, kabul, misafirperverlik ve sosyal entegrasyon sistemini sağlamak için gerekli tüm önlemleri almalıdır.

 

PREV

Aşırı Sağ’ı besleyen hâkim sosyoekonomik politikalar değiştirilerek topluma umut ve gelecek sunacak politikalar hayata geçirilmelidir

NEXT

Uluslararası hukuk ve halkımızın çıkarları İsrail'in Gazze'ye yönelik savaşına ülkemizin hiçbir şekilde dahil olmamasını gerektirmektedir