Home  |  Açıklamalar   |  Ülkemizin önde gelen halk şairlerinden Andonis Katsandonis’in vefatından duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz

Ülkemizin önde gelen halk şairlerinden Andonis Katsandonis’in vefatından duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz

 

AKEL, Kıbrıs’ın en önemli çağdaş yaratıcıları arasında yer alan, ülkemizin önde gelen halk şairi Andonis Katsandonis’in vefatından duyduğu derin üzüntüyü dile getiriyor. Son nefesine kadar eserler yazıp yayımlayarak yaşatmayı ve geliştirmeyi başardığı halk şiiri geleneğimizin korunmasına önemli katkı sağlayan Andonis Katsandonis’in ardında önemli şiir antolojileri, tiyatro eserleri ve Kıbrıs skeçlerinden oluşan zengin bir eser bırakıyor.

 

Andonis Katsandonis’in eserlerinde O’nun özgün yeteneği, edebi ilhamı, zengin duygusal dünyası, tematik çeşitliliği ve iyi işlenmiş şiirleri göze çarpmaktadır. Halk şairimiz insani değerlerin ve ideallerin ateşli bir savunucusu olarak, haksızlığa uğrayanların daima yanında yer aldı. AKEL üyesi olarak katkı ve mücadelelerini sonuna kadar büyük bir gururla sürdürdü.

 

Halk şairimizin Kıbrıs’a ve halkımıza yönelik hassasiyetleri ve kaygıları büyüktü. 1974 trajedisini ayrı bir yoğunlukla yaşayan, geleceğe kaygıyla bakan Andonis Katsandonis Kıbrıslırumlarla Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşmasına ve vatanımızın yeniden birleşme mücadelesine şiirleriyle önemli katkıda bulundu.

 

Andonis Katsandonis Kıbrıs şivesinde halk şiirine ve ülkemizin kültürel yaşamına yaptığı önemli katkılarından dolayı 2018 yılında AKEL Merkez Komitesi’nin kendisine verdiği Tefkros Anthias ve Thodosis Pieridis Kültürel Katkı Ödülü’nün de aralarında yer aldığı önemli kültür ödülleriyle birçok kez onurlandırıldı. Aynı zamanda birçok şiir yarışmasına da katılıp, birincilik ödülleri ve pek çok ödüle layık görülmüş olan Katsandonis 2008 yılından itibaren çeşitli halk şiiri yarışmalarında jüri üyeliği yaptı ve ölümüne kadar Halk Şairleri ve Halk Şiiri Dostları Derneği Başkanlığı görevini yürüttü.

 

Kıbrıs’ta Andonis Katsandonis’in eserlerini ve çalışmalarını öne çıkarmaya devam edecek olan AKEL hayata gözlerini kapatan ülkemizin önemli halk şairi Andonis Katsandonis’in ailesine ve yakınlarına en içten başsağlığı dileklerini sunmaktadır.

 

PREV

AKEL Meclis Grubu Sözcüsü’nün Baf ziyareti

NEXT

Stefanos Stefanu'nun Çin ziyareti başarıyla tamamlandı