Home  |  Açıklamalar   |  Stefanos Stefanu’nun Çin ziyareti başarıyla tamamlandı

Stefanos Stefanu’nun Çin ziyareti başarıyla tamamlandı

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu ve beraberindeki AKEL heyeti Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi’nin daveti üzerine gerçekleştirdiği Çin ziyaretini tamamlayarak dün yurda döndü.

 

AKEL heyeti Pekin ve Şanghay’a gerçekleştirdiği beş günlük ziyaret sırasında Çin Komünist Partisi Politbüro üyesi ve Ulusal Kongre Daimî Komitesi Başkan Yardımcısı Li Hongzhong ile Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Departmanı liderliğinin yanı sıra Pekin’in Haidian bölgesinden ÇKP yetkilileri ve Şangay kentindeki Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı kadrolarıyla görüşmelerde bulundu.

 

Görüşmelerde iki ülkedeki gelişmelerin yanı sıra uluslararası ve iki partinin ortak ilgi alanlarına giren konular hakkında karşılıklı bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunuldu ve uluslararası, bölgesel ve yerel sorunların uluslararası hukuk temelinde barışçıl bir şekilde çözülmesi gerekliliğinin altı çizildi. AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Kıbrıs sorunun içinde bulunduğu durum hakkında bilgi verdi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de tezi olan AKEL’in “Tek Çin” tezini yineledi. Çinli yetkililer Çin Halk Cumhuriyeti’nin BM Güvenlik Konseyi’nin daimî üyesi olarak Kıbrıs sorununun çözümünde bağlı kalmaya devam ettiği ilkeli duruşu yinelediler. Çin Komünist Partisi’nin rehberliğinde geliştirilmekte olan Çin’e özgü sosyalizmin gelişimi hakkında AKEL heyetine bilgi verdiler.

 

Ziyaret çerçevesinde yapılan temas ve görüşmelerde AKEL ile Çin Komünist Partisi arasında çok dinamik bir şekilde gelişen ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğu teyit edildi ve iki partinin ikili ilişkilerini daha da güçlendirme ve geliştirme çabalarına devam etmesi gerektiği konusunda mutabakata varıldı. Ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında karşılıklı saygı ve eşit iş birliği temelinde gelişen ilişkilerin düzeyi hakkında da memnuniyet dile getirildi.

 

AKEL heyeti ayrıca Araştırma, İnovasyon ve Ekoloji Merkezlerini de ziyaret ederek, ülkenin günlük yaşamında ve çevrenin korunmasında teknoloji ve yapay zekânın geliştirilmesi ve uygulanması hakkında bilgi aldı.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun başkanlığında Çin’i ziyaret eden AKEL heyetinde Politbüro üyeleri Nikos Yuannou ve Haris Karamanos ile Uluslararası İlişkiler Bürosu Sorumlusu Vera Polikarpu, Merkez Komitesi üyeleri Evanthia Savva ve Maria Yuannidu yer aldı.

 

PREV

Ülkemizin önde gelen halk şairlerinden Andonis Katsandonis'in vefatından duyduğumuz derin üzüntüyü dile getiriyoruz

NEXT

Mesele Sayın Hristodulidis’in sorunların neler olduğunu bile anlamamış olmasıdır