Home  |  Açıklamalar   |  Tek yol siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon

Tek yol siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon

AKEL Politbüro üyesi ve Milletvekili Eleni Mavru tüm ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, toplumun yoksullaştırılmakta, demokrasinin tehdit edilmekte ve ülkede bölünmenin pekiştirilmekte olduğuna işaret ederek “bu, bizim Kıbrıs’ımız değil. Durum temenniler ve ricalarla değişmez. Seçimler tek yol olmayabilir ama seçimler elimizde olan bir araçtır ve pes etmemeliyiz” dedi.
“AKEL Sol Yeni Güçler olarak yıllardır Meclis içinde ve dışında mücadelelerimizi veriyoruz; emekçilerin, işsizlerin, ayrıcalıksızların, küçük ve orta boyutlu işletmelerin yanında mücadele ediyoruz” diye konuşan Eleni Mavru, AKEL’in halkın kulaklarını okşayacak popülist söylemlerde bulunmadığını belirterek “zaaflarımızı kabul ediyoruz, hatalarımızdan dersler çıkarıyoruz ve daha iyi olmaya çalışıyoruz. Bu nedenle ‘bütün politikacılar aynı’ sözlerine inanmayın. Herkesin yaptıkları ortadadır ve herkes yaptıkları temelinde değerlendirilir. 30 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği seçimlerinde halkın geniş kesimlerini ve çevreyi savunan anlayışla bir avuç azınlığın çıkarlarına hizmet eden anlayış boy ölçüşecek. Bir yandan milliyetçi, şoven söylemlere sarılıp, diğer yandan kolayca yurdu ve yurdun değerlerini peşkeş çekenlerle Kıbrıs’ı her zaman ‘tek vatan-tek halk’ gören ve ortak vatan için ortak mücadeleye devam edenler karşı karşıya gelecek” dedi.
Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında süregiden çıkmazların Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıs halkını nelerden mahrum bıraktığını ve Kıbrıs sorununun çözümü ve yurdumuzun yeniden birleşmesiyle Kıbrıs’ta yaşayan herkesin neleri kazanacağının çok iyi bilindiğini söyleyen Eleni Mavru, bu nedenle de önümüzdeki tek yolun Kıbrıs sorununun BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde bir çözüme kavuşturulması olduğunu vurguladı.
PREV

Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk Siyasi Parti ve Grupların Ortak Açıklaması

NEXT

Kiprianu: Pandemi nedeniyle pek çok insanımız büyük güçlüklerle karşı karşıya