Home  |  Açıklamalar   |  Stefanu: AKEL’in dileği ve umudu görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasının yolunun açılması

Stefanu: AKEL’in dileği ve umudu görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasının yolunun açılması

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in bir televizyon kanalında yayınlanan söyleşisi hakkında yaptığı açıklamada etkin katılım ve özellikle bakanlar kurulunda bir pozitif oy hakkında varılan yakınlaşmaya Cumhurbaşkanının karşı çıkmasının AKEL’in değerlendirmesine göre büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Kıbrısrum tarafının siyasi eşitlik ilkesini kabul etmediğini ileri sürerek Türk tarafının çözüm zeminin tümüne karşı çıkmak için bu noktayı kullanabileceğine işaret eden Stefanu, AKEL’in 8 Aralık’ta Cumhurbaşkanına sunduğu öneriyi bir kez daha hatırlattı. AKEL’in önerisinin çok net olduğunu ve basında da yayınlanmış olduğunu dolayısıyla kimsenin bu öneriyi çarpıtamayacağını belirten Stefanu, AKEL’in konuların birbirleriyle bağlantılı şekilde ele alınmasından söz ettiğinin ve Sn. Anastasiadis’in iddia ettiği gibi konuları birbirlerinden ayırmadığının altını çizdi. “Özellikle de siyasi eşitlik konusu güvenlik ve garantiler meselesiyle bağlantılıdır. Garantilerin ve müdahale haklarının kaldırılmasına ilişkin BM Genel Sekreteri’nin tezini de içeren paket, Guterres Çerçevesi bunu öngörmektedir” diye konuşan Stefanu, BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlik ilkesinde, varılmış olan yakınlaşmalara ve Guterres Çerçevesine bağlılıkta tutarlı olunması gerektiği konusunda AKEL’in ısrar ettiğini vurguladı.

Crans Montana’da yaşananlar hakkında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kendi anlatımında ısrar etmesinin şu anda hiçbir şeye hizmet etmediğini, onun dediklerini konferansta yer alan BM Genel Sekreteri de dâhil olmak üzere uluslararası toplumda hiç kimsenin benimsemediğini kaydeden Stefanu, şu anda önemli olanın Cenevre öncesinde Cumhurbaşkanının nasıl bir görüş ve tutum ortaya koyduğu olduğunu söyledi.

“AKEL gayri resmi beşli toplantı öncesinde Kıbrısrum toplumunun nasıl hareket etmesi ve nasıl bir tutum ortaya koyması gerektiğini defalarca ve tutarlı bir şekilde ortaya koydu. Kıbrısrum tarafının üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçeveden ve yakınlaşmalardan olası çekilmesinin yol açacağı sonuçlar hakkında da değerlendirmelerimizi sunduk. Hepimiz gibi Cumhurbaşkanı Anastasiadis de sonuca göre değerlendirilecek” diyen Stefanu, AKEL’in dileğinin ve umudunun gayri resmi beşli toplantıda varılacak sonuçla Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede çözümü için, yurdumuzun kurtuluşu, yeniden birleşmesi ve barış için görüşmelerin Crans Montana’da kesintiye uğradığı yerden yeniden başlamasının yolunu açması olduğunu vurguladı.

PREV

Kiprianu: Hükümet pandemiye karşı mücadelede tamamen başarısız

NEXT

AKEL’in yeni Merkez Komitesi seçildi