Home  |  Açıklamalar   |  Sol’a verilecek destek halkın çoğunluğu lehine talep ve mücadele etme çabasına güç katacaktır

Sol’a verilecek destek halkın çoğunluğu lehine talep ve mücadele etme çabasına güç katacaktır

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas’ın açıklaması

 

Pazar günkü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri Kıbrıs’ta ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayanları artan pahalılığın sıkboğaz ettiği koşulların gölgesinde gerçekleştiriliyor.

 

«Nasıl bir Avrupa istiyoruz?» sorusu her zamankinden daha önemli bir şekilde gündeme geliyor ve Kıbrıs halkı bu konuda tutumunu ortaya koymaya çağrılıyor. Bilinen reçetelerle bir yandan vatandaşların sırtından bankaların rekor kârlar biriktirdiği ve diğer yandan yoksulların sayısının 95 milyona ulaştığı bir Avrupa Birliği mi istiyoruz? Yoksa farklı politikalar ve farklı önceliklerle sosyal, adil ve ilerici, herkesin hizmetinde olan, temelde farklı bir Avrupa mı istiyoruz?

 

Temel ürünlerdeki fiyatların ve faiz oranlarındaki artışların kelimenin tam anlamıyla binlerce yurttaşın gelirini kemirdiği ve yaşam standardını kötüleştirdiği Kıbrıs’ta da benzer ikilemler yaşanıyor.

 

AKEL halkın dar ve orta gelirli kesimleri için konut kredisi faizlerinin sübvanse edilmesi amacıyla bankaların aşırı kârlarının vergilendirilmesini önerdi. Ancak Cumhurbaşkanı Hristodulidis ve DİSİ bankaları ve büyük çıkar çevrelerini etkileyecek en ufak bir önlemi tartışmayı dahi reddediyorlar.

 

Pazar günü Kıbrıs halkı sözünü söyleyecek ve tutumunu ortaya koyacak. AKEL- Sol-Toplumsal İttifak’a oy vererek emekçiler, hane halkı, küçük işletme sahipleri, ülkenin orta sınıfı, yani halkın çoğunluğu lehine talep ve mücadele etme çabasına güç katıyoruz. Sol’a güç katarak yurdumuzun ihtiyaç duyduğu büyük değişimlerin önünü açıyoruz.

PREV

Hükümet artan pahalılık karşısında kayıtsız kalmaya daha ne kadar devam edecek?

NEXT

Siyasi güç dengelerini değiştirelim, yurdumuzun ihtiyaç duyduğu büyük değişimlerin önünü açalım