Home  |  Açıklamalar   |  Sol Grup: Yeniden birleşme için mümkün olan tek çözüm siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyondur

Sol Grup: Yeniden birleşme için mümkün olan tek çözüm siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyondur

 

Kıbrıs sorunu BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon temelinde çözülebilir ve çözülmelidir. Sadece bu şekilde Kıbrıs sorununu sürdürülebilir bir çözüme kavuşabilir.

Avrupa Parlamentosu’nun Sol-Birleşik Avrupa Solu/Kuzey Yeşil Sol (GUE/NGL) Grubu’nun Larnaka’da yapılan toplantısı çerçevesinde AKEL Genel Sekreteri ile birlikte gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Grup Başkan Yardımcısı Avrupa Solu’nun ve Avrupa Parlamentosu’nun sürekli olarak dile getirdiği bu görüşü bir kez daha dile getirdi.

 

Ülkemizin kurtuluşu ve yeniden birleşmesi çabalarında Grubun AKEL’e ve Kıbrıs halkına istikrarlı destek ve dayanışmasını da teyit eden Avrupa Parlamentosu’nun Sol-Birleşik Avrupa Solu/Kuzey Yeşil Sol (GUE/NGL) Grubu Başkan Yardımcısı Portekizli AP Üyesi Joao Pimenta Lopes AKEL’in hem Grup’ta hem de Avrupa Parlamentosu’ndaki varlığının ve katılımının rolü ve öneminden övgüyle söz etti.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Grup toplantısında Kıbrıs sorunundaki durumu analiz ederek ve Andreas Mavroyannis’in Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesi durumunda çözüme ulaşabilme olasılığına atıfta bulunarak, kısa sürede çözüme ulaşılabilmesinin gerçekçi olduğunu vurguladı. Üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözüm zeminine inanan, taraflar arasında varılan yakınlaşmalara saygı duyan ve Crans Montana’da kalınan yerden müzakerenin devam etmesi için gerekli koşulları oluşturmak için çalışmaya hazır olduğunu beyan eden tek adayın Andreas Mavroyannis olduğunu dile getiren Stefanos Stefanu Avrupa Solu’na ve Sol Grup’ta yer alan partilere Kıbrıs sorunundaki kararlı ve tutarlı duruşları, Kıbrıs halkının çözüm ve yeniden birleşme mücadelesiyle dayanışmaları için yürekten teşekkür etti. AKEL Genel Sekreteri “Kıbrıs’ın kurtuluş ve yeniden birleşme mücadelesinde istikrarlı bir yol arkadaşı olduğunu” vurgulayarak, 2024 seçimlerinde güçlü bir Sol’un dünya barışına, ülkelerin ve halkların işbirliğine tutarlı bir şekilde hizmet edecek bir Avrupa için ortaya koyduğu çabayı da güçlendireceğini sözlerine ekledi.

 

Toplantıda ele alınan enerji konusunda T. Çelebis ve H. Ellinas da konuştular. Ayrıca Filistin meselesi hakkında da Kıbrıs’taki Filistin Büyükelçisi konuştu.

 

PREV

Politeknik Direnişi ve Kıbrıs tarihsel olarak birbiriyle bağlantılıydı ve her zaman da öyle olacak

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Stefanu İngiliz Yüksek Komiseri ile görüştü