Home  |  Açıklamalar   |  Politeknik Direnişi ve Kıbrıs tarihsel olarak birbiriyle bağlantılıydı ve her zaman da öyle olacak

Politeknik Direnişi ve Kıbrıs tarihsel olarak birbiriyle bağlantılıydı ve her zaman da öyle olacak

 

Yunanistan’daki Albaylar Diktatörlüğü’ne karşı Politeknik direnişini AKEL saygıyla anmaktadır. 1973 Kasım ayaklanmasına ve aynı zamanda diktatörlüğe karşı Yunan halkının mücadelesinde yer alan tüm mücadelecileri saygıyla anıyoruz. Cunta’nın faşizmine karşı askeri mahkemelerde, hapishanelerde, işkencelerde ve sürgünlerde göğüs geren mücadelecileri saygıyla anıyoruz. Politeknik direnişinin yıldönümü vesilesiyle, bugüne kadar Kıbrıs’ın mücadelelerine desteğini sürdüren Yunan halkına kardeşlik selamlarımızı gönderiyoruz.

 

Politeknik halk ayaklanması özellikle Yunanistan ve Kıbrıs’ta genç nesilleri ve halkları heyecanlandırmaya ve ilham vermeye devam ediyor çünkü sembol haline gelen talebi “ekmek-eğitim-özgürlük” mücadelesi sadece hak ettiği sonuca ulaşmamış olmakla kalmıyor, aynı zamanda her geçen gün daha da bu mücadele daha da zaruri hale geliyor. Politeknik üniversitesinin kapılarındaki “ABD defol-NATO defol” sloganları halk düşmanı Cunta’nın patronlarının kimliğini sadece hatırlatmakla kalmıyor, aynı zamanda Yunanistan’da ABD ve NATO’nun mevcudiyetinin tehlikeli bir şekilde güçlendirilmesiyle ve Kıbrıs’ta hükümet partisi tarafından halkımıza ve tarihimize hakaret edercesine Kıbrıs’ın NATO’ya girmesi “fikri”nin artık açıkça dillendirilmesiyle tekrar gündeme geliyor. Politeknik direnişine saygı NATO hayranlığıyla bağdaşmaz.

 

Kıbrıs halkı 1973 Kasım’ında Politeknik ayaklanmasını kan dökerek ezmeye kalkışanlarla 1974 yazında tüm Kıbrıs’ı kana bulayanların aynıları olduğunu hatırlamaktadır.

 

Tarihin verdiği ders kesinlikle geçerlidir:

Atina ve Lefkoşa’da milliyetçilik ve hamaset bayraklarını dalgalandıranlar sonuçta Kıbrıs’ı bölme planında bilerek Türkiye’yle işbirliği yapan hainlerdi. Bu nedenle Politeknik Direnişi ve Kıbrıs tarihsel olarak birbiriyle bağlantılıydı ve her zaman da öyle olacak

 

Politeknik direnişinin anısını onurlandırarak ve ayaklanmanın antifaşist-antiemperyalist içeriğini savunarak, demokrasi, özgürlük ve yeniden birleşme mücadelesini sürdürüyoruz.

 

PREV

Adı yolsuzlukların dev boyutlara varmasıyla eşanlamlı hale gelen kişi vicdanının rahat olduğunu beyan ediyor

NEXT

Sol Grup: Yeniden birleşme için mümkün olan tek çözüm siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyondur