Home  |  Konuşmalar   |  POGO Lefkoşa-Girne İlçe Örgütü’nün Halk Gecesi’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

POGO Lefkoşa-Girne İlçe Örgütü’nün Halk Gecesi’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

Bu akşamki etkinliğin organizasyonu için POGO Kadın Hareketi’ne ve özellikle Lefkoşa İlçe Örgütü’ne AKEL Merkez Komitesi adına en içten tebriklerimizi sunuyorum.

Bu akşam burada bizimle birlikte olan Kıbrıslıtürk yurttaşlarımıza en içten selamlarımızı sunuyorum. Sizin buradaki mevcudiyetiniz Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin barış ve yeniden birleşme için birlikte mücadele ettikleri mesajını vermektedir. Ayrılık duvarlarını yıkma isteğimizi iki toplumun her buluşmasında daha güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. Ülkemizin işgal ordularından kurtulup, barışın egemen olacağı, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin birlikte yaşayacakları, birlikte ortak mücadeleler verecekleri, Kıbrıslıların tümünün insan haklarına ve özgürlüklerine saygının olacağı bir ülke haline getirme isteğimizi iki toplumun her buluşmasında daha güçlü bir şekilde dile getiriyoruz. Bu isteğimizin gerçekleşmesi çok sayıda faktöre bağlıdır, ancak bize de bağlıdır. AKEL, halkımızın arzusunun gerçekleşmesi için yılmadan, yorulmadan mücadeleye devam edeceğini Kıbrıslıtürk yurttaşlarımıza bir kez daha teyit etmektedir.

Bugünkü koşullarda, bu tür etkinliklerin büyük önemi vardır. Barıştan yana olan ve ülkemizin yeniden birleşmesi için mücadele eden güçlerin bir araya gelmesi her zaman olduğundan daha da fazla gereklidir.

PEO ve DEV-İŞ ile İki Toplumlu “Birleşik Kıbrıs” Barış İnisiyatifi’nin iki hafta önce yaptıkları etkinliğin ardından bu akşam da POGO Kadın Hareketi’nin Halk Gecesi gerçekleştiriliyor. Ülkemizin ilerici güçleri, halkımızın mücadelesine bağlı kalmaya devam ederek, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki isteklerini dile getirmek için her olanağı değerlendiriyorlar.

AKEL olarak, en ağır koşullara ve milliyetçi çevrelerin tepkilerine rağmen, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak gelecekleri için birlikte mücadele etmesi gerektiğini her zaman dile getirdik. İki toplumun yeniden yakınlaşmasının Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin davası olduğunu hep vurguladık. Bu ortak geçmişimizden gelen ve ülkemizin ortak geleceğiyle bağlantılı bir gereksinimdir.

AKEL’in öncü olduğu ve olmaya devam ettiği uzun yıllardır süren mücadelelerden sonra, bugün iki toplumda da binlerce insanı kucaklayan geniş ve kitlesel bir yeniden yakınlaşma hareketinden söz edebiliyoruz. Bu hareket yoğun olarak yurtsever, siyasi ve işgal karşıtı bir niteliğe sahiptir.

Kıbrıs sorununun çözüm süreci zorluklarla ve geriye dönüşlerle dolu bir süreçtir. Ancak ilkelere bağlı kaldığımız ve anlaşmaya varmak için gerçek ve samimi irade gösterdiğimiz takdirde, var olan anlaşmazlıkları aşmayı başarma perspektifi vardır. Dimitris Hristofyas içinde bulunduğumuz sürecin arzu edilen sonucu vermesi için bütün olanakları değerlendirerek, olumlu ve yapıcı inisiyatifler üstlenerek çalışmakta kararlıdır.

Haklı mücadelemize inanıyoruz ve bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Hedefimiz Kıbrıs halkının tümünün çıkarlarını güvence altına alacak şekilde Kıbrıs sorununun çözümünü başarmaktır. Birleşmiş Milletler kararlarında ifade edildiği şekilde siyasal eşitliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüne ulaşmaktır. Hedefimiz, uluslararası hukuku ve Avrupa hukukunu temel alacak, halkımızın insan haklarını ve siyasi özgürlüklerini sağlayacak, ülkeyi, hakli kurumları ve ekonomiyi yeniden birleştirecek çözümdür. Hedefimiz, yeniden birleşen halkımızın ilerleyebilmesi ve barış, ilerleme ve sosyal adalet toplumunu inşa edebilmesi için bütün koşulları sunacak bir çözüme ulaşmaktır.

Kadın hareketi halkımızın bütün mücadelelerinde yer almıştır. Halkımızın kurtuluşu için 36 yıldır da inanç ve kararlılıkla mücadele etmektedir. Aynı kararlılık ve inançla Halk Hareketi’nin bütün siyasi ve sosyal mücadelelerinde en ön saflarda yer almaktadır. Sesini AKEL ile birleştiren POGO Kadın Hareketi halkımızın ilerlemesi için yeni yollar açarak, çalışanların haklarının ve sosyal hakların talep edilmesi mücadelesinde aktif olarak yer almaktadır.

Bugüne kadar başardıklarımızla kalmıyoruz. Yaşam ilerliyor ve POGO’yu kadın hareketinin bilinçli ve örgütlü mücadeleleriyle, kapitalizmde kadınların sürekli olarak maruz kaldığı sömürüye karşı mücadelelerle, Kıbrıs toplumu içerisinde kadınların kazanımlarını genişletecek mücadelelerle yeni görevler bekliyor. Bu nedenle POGO Kadın Hareketi çalışmalarını daha da yoğunlaştırmaya devam ederek, her zaman mücadeleci olmalıdır. Bu çabanızda AKEL daima yanınızda yoldaş olacaktır.

Baskı ve sömürüye dayanan toplumsal sistem var oldukça kadınların eşitliği için mücadeleler de devam edecektir. Bugün var olan sistem çerçevesinde kadın meselesi daha da zorlaşmakta ve kadınların siyasal ve sosyal yaşama aktif katılımı daha da büyük bir gereklilik olmaktadır. Kadınların kurtuluşuyla ilgili meseleler ele alındığında bunların sınıfsal özüne eğilmek daha da gerekli olmaktadır. Bu nedenle Halk Hareketi’nden gelen kadınların çalışma yaşamında, sosyal yaşamda, kamu makamlarında ve karar merkezlerinde öne çıkması daha da büyük önem taşımaktadır.

Kararların alındığı yerlerde, kadın hareketinin ilerici sesi duyulmalıdır. Çalışan kadınları, anneleri, göçmen kadınları, her türden sömürünün kurbanı olan kadınları dikkate alan ilerici ses duyulmalıdır. Elbette ki bu sadece kadınların meselesi değildir. Bu, toplumun tümünün davası ve sorumluluğudur. İnsanın özgürlüğü için mücadele eden güçlerin davasıdır.

Biz, AKEL olarak, POGO’nun yanında olmaya ve kadınları kurtuluşa yakınlaştıran her mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz.

PREV

Dünya Sendikalar Federasyonu’nun çağrısıyla gerçekleştirilen çalışanların Uluslararası Eylem Günü’nde PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis tarafından yapılan konuşma

NEXT

AKEL Mağusa İlçe Örgütü’nün “Vizyon Yolunda” sloganı altında gerçekleştirdiği kültürel etkinlikte AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma