Home  |  Açıklamalar   |  Pandora Papers ile ortaya çıkanları gizleme ve örtbas etme girişimini kınıyoruz

Pandora Papers ile ortaya çıkanları gizleme ve örtbas etme girişimini kınıyoruz

 

Temsilciler Meclisi Kurumlar Komisyonu’nun bugünkü toplantısında, Pandora Belgeleri ile ilgili konunun kaydedilmesi yönünde AKEL Meclis Grubu olarak sunduğumuz öneri reddedildi.

 

AKEL Meclis Grubu olarak önerimizin başlığı şudur:

“Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu’nun (ICIJ) araştırmasının (Pandora Belgeleri) yayınlanması sonucu ortaya çıkanlara ilişkin Cumhuriyet’in yetkili makamlarının yapmış oldukları veya yapmayı düşündükleri olası işlemler hareketler ve ayrıca vergi kaçakçılığına ve kara para aklamaya karşı mücadele konusunda Avrupa Komisyonu’nun yasal çerçeveyi geliştirme girişimleriyle ilgili olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tezi hakkında Meclis Kurumlar, Değerler Komisyonu ile İdare Komiseri’nin bilgilendirilmesi.”

 

Söz konusu olan konu, Avrupa’nın pek çok ülkesinin parlamentolarında, tüm dünyada tartışılan bir konudur; Pandora Belgeleri’nde kayıtlı kişilerle ilgili olarak dünyanın birçok ülkesinde yetkili makamlar tarafından şimdiden girişimlerde ve eylemlerde bulunulan bir konudur. Panama Belgeleri veya ülkemizi de ilgilendiren diğer ifşaatlarla ortaya çıkan meseleleri Temsilciler Meclisi’nin ilgili meclis komisyonlarında geçmişte de tartıştığını hatırlatırız.

 

Konunun kaydına öncelikle DİSİ milletvekilleri karşı çıktılar. Düne kadar ELAM milletvekili olan Bay Andreas Themistokleus da adeta koltuk değneği olarak onlarla birlikte hareket etti ve DİPA milletvekili Marinos Muşuttas’ın da çekimser kalmasıyla Meclis’in Kurumlar Komitesi’nin çoğunluğu ne yazık ki bu konunun kaydedilmesini reddetme kararını aldı.

 

Bu milletvekillerinin, yurtdışında olduğu için İrini Haralambidu’nun ve aynı esnada Meclis’in Çevre Komitesi’nin toplantısında olduğu için Nikos Kettiros’un o anda Kurumlar Komitesi’nde bulunmuyor olmalarından yararlanıp çoğunluğu sağladıklarını da belirtmek isteriz.

 

Bu girişim, konunun tartışılmasına izin vermeyen milletvekillerinin bariz bir şekilde konunun üstünü örtmeye yönelik girişimidir ve elbette AKEL Meclis İçtüzüğü’nde öngörülenlere uygun olarak bu konunun kaydı için yeniden girişimde bulunacaktır. Çünkü nereden gelirse gelsin, bu konunun örtbas edilmeye çalışılmasına göz yumulamaz.

 

Meclis’in denetleyici rolünü de sekteye uğratan bu davranışı şiddetle kınıyoruz. Ülkemiz açısından da bu kadar önemli olumsuz yan etkileri olan ciddi meselelerin Meclis Komisyonu’nda görüşülmesine milletvekillerinin izin vermemeleri mümkün değildir.

 

PREV

Anastasiadis ve DİSİ Hükümeti halkı zor durumda bıraktı

NEXT

AKEL Kıbrıs Muhtarlıklar Birliği ile görüştü