Home  |  Açıklamalar   |  Anastasiadis ve DİSİ Hükümeti halkı zor durumda bıraktı

Anastasiadis ve DİSİ Hükümeti halkı zor durumda bıraktı

 

Sayın Anastasiadis temel ihtiyaç maddelerindeki ve yiyeceklerdeki fiyat artışlarının küresel bir fenomen olduğunu iddia ettiğinde, gerçeğin yarısını söylediğini bilmektedir. Gerçeğin diğer yarısı ise, hükümetinin yapması gerekenleri yapmamasının sonucunda halkı zor durumda bırakmasıdır.

 

Sayın Anastasiadis, elektrik fiyatlarındaki artışların kendi hükümetinin başarısızlığının bir sonucu olduğunu da bilmektedir. Elektrik üretimi için doğal gazı hala daha getirememiş ve aynı zamanda Yenilenebilir Enerji Kaynakları için kapsamlı bir planı oluşturmamış olması nedeniyle enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı da başaramamıştır.

 

Ayrıca, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin, hem yakıt maliyetlerinin azaltılması için kendi döneminde yapılan çalışmalarda yer alan önerileri dahi uygulamadığının, hem alternatif yakıt türlerini teşvik etmemesi nedeniyle, toplumu akaryakıt sektöründeki artışlar karşısında korumasız bıraktığının, hem de tüketim vergisine KDV uygulanması gibi fiyatları daha da artıran hatalarını sürdürdüğünün de farkındadır.

 

Tahıl sektöründe yaşanılanlar da unutmamalıdır. Anastasiadis-DİSİ hükümetinin kararıyla, Kıbrıs Tahıl Komisyonu feshedildi ve mevcut açıkların giderilmesi için gerekli olan stratejik rezervlerden ülke yoksun bırakıldı.

 

Ancak Nikos Anastasiadis ve DİSİ Hükümeti yapması gerekenleri yapmadığını unuttuğu veya unutmuş gibi göründüğü sürece, fiyatlardaki artışların yükü halkın sırtına yüklenmeye devam etmektedir. Anastasiadis- DİSİ Hükümeti bu kadar gecikmesinden sonra bile olsa, artık topluma cevaplar ve çözümler sağlama yükümlülüklerinin olduğunu anlamak zorundadırlar.

 

PREV

İstanbul Maltepe Uluslararası Tiyatro Festivali'nde AntiLogos Tiyatrosu’na tarihi ödül

NEXT

Pandora Papers ile ortaya çıkanları gizleme ve örtbas etme girişimini kınıyoruz