Home  |  Açıklamalar   |  Lefkoşa’da 10 katlı bina inşaatıyla ilgili sorular gündeme geliyor

Lefkoşa’da 10 katlı bina inşaatıyla ilgili sorular gündeme geliyor

 

Basında yer alan haberlere göre, hükümet tüm uzmanların görüşlerini görmezden gelerek, Lefkoşa’daki Kinira Caddesi’nde on katlı bir binanın inşasını onayladı. Hükümet bu kararıyla bir kez daha yurttaşların çıkarlarını, çevreyi veya ülkemiz sakinlerinin yaşam kalitesini umursamadığını gösteriyor. Anlaşılan o ki, hükümetin tek derdi dar dost ve yandaş grubuna hizmet ederek, onların kârlarını maksimize etmelerine yardımcı olmaktır.

 

Özellikle Kent Planlama Dairesi, Lefkoşa Belediyesi, Koruma Kurulu, Eski Eserler Dairesi, Kıbrıs Bilim ve Teknik Odaları’nın söz konusu on katlı bina hakkında olumsuz görüş bildirmesine rağmen hükümet, tümünün görüşlerini umursamayıp, bu binanın inşasına izin verdi.

 

Çevrenin korunması hakkında hükümetin her gün yaptığı açıklamalar, beyanlar, duyurular güldüğü kadarıyla hükümettekilerin dostlarının, tanıdıklarının, akrabaların çıkarları söz konusu olduğunda kolayca unutulan laflar olmaktan öteye gitmiyor.

 

Hükümet bu kararı almasının sebeplerini ve şirketin başvurusunu tutkuyla destekleyen İçişleri Bakanı da ilgili kurum ve kuruluşları görmezden gelip bu binanın inşasını neden onayladığını ve binayı yapacak girişimciyle – eğer varsa – ilişkisinin ne olduğunu açıklamalıdır.

 

PREV

Dayanışma gereklidir ama sorunlara kalıcı çözümlerin sağlanması için devletin kapsamlı ve etkin bir sosyal politikayı yaşama geçirmesi şarttır

NEXT

Çevrenin korunmasına yönelik mücadelenin yolu kendi ülkemizde eylemden geçer