Home  |  Açıklamalar   |  Çevrenin korunmasına yönelik mücadelenin yolu kendi ülkemizde eylemden geçer

Çevrenin korunmasına yönelik mücadelenin yolu kendi ülkemizde eylemden geçer

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu geçtiğimiz günlerde çevre örgütleri ve hareketlerinden heyetlerle bir araya geldi. AKEL’in çevre örgütleriyle diyaloğunun sürdüğünü dile getiren Stefanu, çevre krizinin büyük endişelere neden olduğunun altını çizerek, dünyanın hayatta kalması meselesinin AKEL’in de önceliklerinin başında geldiğini belirtti.

 

Stefanu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AKEL’in çevrenin korunmasıyla ilgili bir dizi sorunu ele alırken, çevre örgütleriyle temas, diyalog ve ortak eyleme verdiği önemi vurgulayan, “Ülkemiz çok sayıda ve önemli çevre sorunlarıyla karşı karşıya bulunuyor. Bizim için yaklaşımlarımızda temel ilke şudur: Çevrenin korunmasına yönelik mücadelenin yolu kendi ülkemizde eylemden geçer” diye konuştu.

 

Kıbrıs’ın çölleşmekte olmasına, yangınlarla ilgili sorunlara, kapsamlı bir kent planlamasının olmamasından kaynaklanan problemlere değinen Stefanu, devam etmekte olan işgalin ülkedeki çevre sorunlarının genel bir tabloda ele alınmasına ve kontrolüne izin vermediğine de işaret etti.

 

Mevcut sorunların üstesinden gelebilmek için Anastasiadis-DİSİ hükümetinin izlediği büyük ve güçlü çıkar çevrelerine hizmet eden ve çevre sorunlarını çözmek yerine giderek daha fazla sorunlara yol açan bir çevre politikası yerine, bir dizi önemli konuda kapsamlı ve etkin bir çevre politikası gerektiğinin altını çizen Stefanu, AKEL’in çevre örgütleriyle işbirliği içinde çevre politikasını geliştirdiğini, Meclis içinde ve dışında çevreyi korumaya yönelik politikaları savunduğunu ve desteklediğini sözlerine ekledi.

 

PREV

Lefkoşa'da 10 katlı bina inşaatıyla ilgili sorular gündeme geliyor

NEXT

AKEL’in Noel mesajı