Home  |  Konuşmalar   |  Çözüm için bu fırsatı kaybetmeyelim

Çözüm için bu fırsatı kaybetmeyelim

Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Ledra Palas’ta yapılan Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk siyasal partilerin 26 Ekim’deki toplantısına AKEL ev sahipliği yaptı. “Müzakerelerin askıda olan temel yanlarıyla ilgili olarak siyasal partilerin yapıcı rolü” konulu toplantıda AKEL adına AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu konuştu.

Kiprianu yaptığı konuşmada Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması hedefiyle sürdürülen görüşmeler hakkında “mülkiyet başlığında da görüş birliği menziline ulaşmayı başarırsak, sorunun iç yanlarından geriye toprak başlığı hakkındaki özlü görüşme kalıyor. Daha öncesinde mülkiyette sonuca varılmamış olsa bile, zaten toprak başlığının özlü bir biçimde görüşülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu iki başlık birbirleriyle sıkı sıkıya bağlantılıdır ve bu iki başlığın aynı anda müzakeresi geriye kalması olası çeşitli konuların çözümünü de kolaylaştıracaktır. Eğer bu hedefe ulaşılabilirse, o zaman son düzlüğe, yani garantiler ve güvenlik başlığının görüşülmesine girebileceğiz” dedi.

Konuşmasının devamında “Siyasal sorunumuzun çözümü hepimiz için dev yararlar sağlayacaktır” diyen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Kıbrıs Doğu Akdeniz’in ve daha geniş olarak da Orta Doğu’nun bu çok çalkantılı bölgesinde farklı toplumların armoni ve barış içerisinde birlikte yaşamalarının aydınlık bir örneğini teşkil edebilir ve etmelidir. Çözümün ekonomik yararları çok büyük olacaktır” diye ekledi.

“Sadece bir örneği, doğal gaz örneğini vermem yeterli, biz doğal gazı Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak mirası olarak görüyoruz ve bu, Kıbrıs sorununun çözümüyle engellerle karşılaşmaksızın iki toplumun da yararına olacak şekilde değerlendirilebilecektir” diye konuşan Kiprianu “Sonuç olarak, öncelikle Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin, ama aynı zamanda Yunanistan’ın, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin ve bölge halklarının da çıkarına olacak çözüm için bu fırsatı kaybetmeyelim” diyerek çözüme ulaşma yönünde herkesin üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.

PREV

Barış ve Yeniden Birleşme için Mücadeleye Devam

NEXT

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 26. Olağan Kurultayı’nda AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma