Home  |  Konuşmalar   |  Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 26. Olağan Kurultayı’nda AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 26. Olağan Kurultayı’nda AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 26. Olağan Kurultayı’na AKEL Merkez Komitesi adına ortak mücadele selamlarımızı getiriyorum. Ortak vizyonların, ortak mücadelelerin bizi birleştirdiği partinizin bütün kadrolarına ve üyelerine en iyi dileklerimi sunuyorum.

AKEL ve CTP, bazı konularda farklı görüşleri olmasına rağmen, günümüz konjonktüründe en önemli ve en kritik meselede birleşiyorlar. Bütün evlatlarının ortak vatanı, özgür, bağımsız, yeniden birleşmiş ve federal Kıbrıs vizyonu bizi birleştiriyor. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin barış içerisinde bir arada yaşamalarını savunanlar milliyetçilerin azgın saldırılarına hedef olduğu dönemlerde, biz bu vizyonun ışığında partilerimiz arasındaki dayanışma ve ortak faaliyetlerimizi güçlendirdik. Bu vizyonun rehberliğinde, BM kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasal eşitliğinin olacağı, tek ve bölünmez egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası kimliği olacak birleşik bir devlete götürecek iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü için mücadele etmekte anlaştık. Bu vizyonu pusula edinerek, iki toplumun eski liderleri Dimitris Hristofyas ve Mehmet Ali Talat yoldaşlar sıkı bir şekilde çalışarak, Kıbrıs sorununun çeşitli başlıklarında önemli görüş birliklerine varılmasını başardılar. O dönemde sağlanan özlü ilerleme çözüm umudunu ve iki toplumun bugünkü liderlerinin sürdürdükleri müzakere sürecini canlı tuttu.

AKEL, Kıbrısrum toplumunun liderliğinde kimin bulunduğundan bağımsız bir biçimde, her zaman yaptığı gibi, müzakere sürecini desteklemektedir ve desteklemeye devam edecektir. Çünkü Kıbrıs sorununun çözümü bekletilemez. Çözüme ulaşamadan geçen zaman, toprak üzerinde değiştirilmesi zor ya da imkânsız oldubittilere yol açmaktadır. Ayrıca Kıbrıstürk toplumunun kimliğine ve varlığına yönelik tehlikelere işaret eden Kıbrıslıtürk sesleri AKEL tamamen anlamaktadır. Devam etmekte olan bölünmenin adamızın insanlarının bilinçlerini de olumsuz yönde etkilediğini görüyoruz. Kısacası, taksimci statüko durağan bir durum değil, adamızın ve halkımızın içerisine batmakta olduğu bir bataklıktır. Zaman, yeniden birleşmenin lehine işlememektedir. Çözümün içeriğini feda etmeksizin, mümkün olan en kısa zamanda ilkeler temelinde çözümü talep etmeliyiz.

Kıbrıs sorununda AKEL’in savunduğu çözüm ilkeleri yıllardır bilinmektedir. Kıbrıs sorununa ilişkin AKEL’in tüm felsefesi ve politikası kısaca şu şekilde özetlenebilir: Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler arasında onurlu bir uzlaşmayı kabul etmeye hazırız. Ama taksimle, işgalle ve yabancı vâsilerle uzlaşmayı kabul etmeyeceğiz. Kıbrıs’ın ana vatanlara ihtiyacı yok. Ordulara, tel örgülere ve bizi denetleyecek yabancı vâsilere ihtiyacı yok. Geçmişte yaşananlardan aldığı acı derslerle bilgeleşen Kıbrıs halkı,  Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler tekrar tuzaklara düşmeyecektir. Milliyetçilik kurdunun ortak evimize tekrar zarar vermesine izin vermeyecektir.

Bugün hangi güçlüklerle karşı karşıya olursak olalım, yeniden birleşmenin mümkün olduğuna dair umudumuzu ve inancımızı yitirmemiz söz konusu olamaz. Bakışlarımızı geleceğe çeviriyoruz. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin birlikte yaşayacakları, birlikte refahlarını geliştirecekleri ve birlikte ortak vatanlarının efendisi olacakları bir gelecek için mücadele ediyoruz. Emperyalizmin ve şovenizmin adamızda işlediği suçları genç kuşakların da öğrenmesi için tel örgülerin ve barikatların müzelere gireceği bir geleceğe ulaşmayı hedefliyoruz. Akdeniz’in altın-yeşil yaprağı Kıbrıs’ımızın bunca acılar çeken bölgemizdeki halkların barış ve dostluk köprüsü olacağı bir gelecek için mücadele ediyoruz. Adanın işçi sınıfının ve bütün emekçi halkının kendi hakları ve gereksinimleri için; Sol’un büyük sosyal vizyonları için hep birlikte mücadele edecekleri bir geleceğe ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu düşüncelerle, Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin 26. Olağan Kurultayı’nda gerçekleştireceğiniz çalışmalarınızda size başarılar diliyorum.

PREV

Çözüm için bu fırsatı kaybetmeyelim

NEXT

27. AKEL Mağusa İlçe Kongresi'nde İlçe Sekreteri Hrisantos Zannettos'un Konuşması