Home  |  Konuşmalar   |  Barış ve Yeniden Birleşme için Mücadeleye Devam

Barış ve Yeniden Birleşme için Mücadeleye Devam

AKEL Mağusa İlçe Komitesi Derinya Belediyesi Amfitiyatrosu’nda gerçekleştirdiği iki toplumlu siyasi ve kültürel etkinlikle çözüm, barış ve yeniden birleşme için ortak mücadeleye devam mesajını gönderdi.

Etkinliğe katılan Avkoritissa Foni verdiği konserle, Othello Halk Dansları Grubu ile İki Toplumlu Müzik ve Halk Dansları Grubu KIBRIS sundukları halk danslarıyla, Hüseyin Vedat Ağlamaz ve Vasos Hristodulu okudukları şiirlerle ortak kültürümüzden örnekler sergilediler.

Etkinlikte konuşan AKEL Mağusa İlçe Sekreteri Hrisanthos Zannettos bu yıl KKP-AKEL’in 90. yaşam ve mücadele yılı olduğunu vurguladı ve “Kıbrıs’a ve Kıbrıs halkına sunulan hizmetlerle dolu 90 yıl. Kıbrıs’ta emekçilerin bütün kazanımları AKEL’in mührünü taşımaktadır. Gerek İngiliz sömürgeciliği döneminde, gerekse daha sonraki dönemlerde, AKEL halkımızın bütün mücadelelerinde yer aldı; öncü oldu. AKEL 90 yıllık tarihi boyunca bütün Kıbrıslıların partisi olarak faaliyette bulundu” dedi.

AKEL Mağusa İlçe Sekreteri konuşmasına şöyle sürdürdü:

“AKEL’in Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla ilişkileri emekçilerin ortak mücadeleleri ve ortak siyasi mücadelelerle güçlendi. Bu mücadelelerde pek çok Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk yoldaşlarımız canlarını dahi feda ettiler. Fazıl Önder, Ahmet Yahya, Ahmet İbrahim, Ayhan Hikmet, Ahmet Gürkan, Derviş Ali Kavazoğlu. Kostas Mişaulis, Savvas Menikos, Mihalis Petru, İlias Ttofaris, Andreas Sakkas ve daha niceleri… Onlar Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin dostluk ağacını kanlarıyla suladılar. Bu ağacın bugün Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk ilericilerin yüreklerinde ve beyinlerinde derin kökleri vardır. Bu ağacın bilincimizde yer etmiş dalları rehavete kapılmamıza, görevlerimizi unutmamıza izin vermemekte ve bütün gücümüzü yurdumuzun yeniden birleşmesi ve halkımızın barış içinde yaşaması mücadelesine adamamız gerektiğini bize sürekli olarak hatırlatmaktadır.

Sadece çözüm ve yeniden birleşme ile kalıcı ve istikrarlı barış koşullarını sağlayabileceğiz. Kıbrıs halkının tümü için kalkınma, ilerleme ve refahı sağlayacak güvenlik ve istikrar sadece bu şekilde var olacaktır.

AKEL Mağusa İlçe Örgütü Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak kültürünü vurgulayan bu etkinlikle partimizin 90. yılını onurlandırmayı seçti. Bugünkü etkinlik, karşı karşıya olduğumuz bütün güçlüklere rağmen, ortak bir vatan için, birleşik federal bir Kıbrıs için, halkımızın insan haklarının güvence altına alınması için Kıbrıstürk toplumuyla birlikte ilerlememiz gerektiğine dair partimizin anlayışının bir devamını ve parçasını teşkil etmektedir.

Bu etkinliği gerçekleştirebilmemiz için bu salonu bize sunan Derinya Belediyesi’ne ve KKP-AKEL’in 90. yılını katımınızla onurlandıran hepinize teşekkürlerimizi sunarız.

Bu etkinliğin organizasyonundan dolayı İlçe Komitesi Kültürel Faaliyetler Bürosu’nu tebrik ederiz.

KKP-AKEL’in 90. yılı onuruna gerçekleştirilen bu etkinliğe katılmaları için yaptığımız çağrıya olumlu yanıt veren Avkoritissa Foni Folklor Grubu’na, Othello Halk Dansları Grubu’na, İki Toplumlu Müzik ve Halk Dansları Grubu KIBRIS’a, Hüseyin Vedat Ağlamaz ve Vasos Hristodulu’ya yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların katkılarına teşekkürümüzün mütevazı bir ifadesi ve bu günkü etkinliğin hatırası olarak da kendilerine bir Onur Plaketi sunmak istiyoruz.

Şimdi sıra etkinliğimizin kültürel bölümüne geldi. Şimdi ortak kültürümüz aracılığıyla güçlü bir şekilde “Yeniden birleşme için mücadele ediyoruz” diye haykırmamızın saatidir.”

PREV

AKEL Merkez Komitesi’nin 9 ve 16 Temmuz Plenum toplantıları hakkında AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun konuşması

NEXT

Çözüm için bu fırsatı kaybetmeyelim