Home  |  Konuşmalar   |  “Kıbrıs’ın Geleneksel Meslekleri” Konulu İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması Ödül Töreninde AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Konuşması

“Kıbrıs’ın Geleneksel Meslekleri” Konulu İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması Ödül Töreninde AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu’nun Konuşması

 

 

Yeniden yakınlaşma politikası AKEL’in ve Kıbrıs solunun çocuğudur.

Yeniden yakınlaşma nedir?

Yeniden yakınlaşma politikası Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler arasında dostluk, işbirliği ve güven ilişkilerinin yeniden inşası gereksinimini öne çıkaran, ilerleten ve geliştiren politikadır.

Bu gereksinim Kıbrıs’ın Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, bütün Kıbrıslılara aynı derece ait olduğuna dair sol olarak bizim sahip olduğumuz inançtan kaynaklanmaktadır. Kıbrıs halkına aittir. Yıllardır bizi yönlendiren inanç budur.

Yeniden yakınlaşma BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümünün başarılmasıyla ülkenin ve halkın yeniden birleşmesi hedefine hizmet eden politikadır.

Pek çok çaba ve mücadeleyle Kıbrıs’ta yeniden yakınlaşma politikasını ilerletmiş ve değerli kılmış olan AKEL, çözüm ve ortak vatanımızın perspektifi için bu kritik alanda, toplumlararası ilişkilerin geliştirilmesi alanında devamlılık ve tutarlılıkla çalışmaya devam etmektedir.

AKEL olarak bizim için yeniden yakınlaşma her şeyden önce siyasal önceliktir. Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, halkımızın on yıllardır çektiği ve halkımızın bugününü ve geleceğini tehdit eden sorunun çözüme kavuşturulması perspektifi için yaşamsal ihtiyaçtır.

AKEL yeniden yakınlaşma politikasına tutarlı bir şekilde bağlılıkla pek çok inisiyatif üstlendi ve çok yönlü faaliyetler geliştirdi. Hatta zaman zaman Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşmasının öne çıkarılması ve geliştirilmesi yönünde öylesi adımlar atma cesaretini gösterdi ki yeniden yakınlaşmanın gerekliliğini anlamayanlar ve özellikle de Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin aynı vatanın evlatları ve eşit yurttaşları olduğu anlayışına karşı savaşanlar tarafından bu adımlar uç ve tahrik edici olarak dahi görülüyordu.

AKEL bu politikasından dolayı suçlandı ve saldırılara uğradı. Partimizin kadroları ve üyeleri takibatlara ve tehditlere uğradı ve hatta öldürüldü. Özellikle Kavazoğlu ve Mişaulis’ten söz ediyorum. Onlar, bizim için ve partimiz için yurtseverliğin en önemli örneğini teşkil ediyorlar.

Yakın bir dönemde AKEL, Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin yeniden yakınlaşmasını ilerletme yönünde cesur bir adımı daha attı: Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL’in adayları arasında Niyazi’nin de yer almasından ve onun Avrupa Parlamentosu’na seçilmesinden söz ediyorum. AKEL’in bu cesur ve radikal kararının Avrupa’da da yankısı oldu ve çözüm perspektifine pek çok puan kazandırdı. Kıbrıs sorununun yıllardır çözüme kavuşturulamamış olmasının yol açtığı karamsarlığa, zorluklara ve süre giden diyaloğa rağmen çözümü başarabileceğimiz yönünde AKEL’de ve Sol’da hepimizin sahip olduğu inanca pek çok puan kazandırdı.

AKEL, yeniden yakınlaşmanın öne çıkarılması ve geliştirilmesi için partimizin Avrupa Parlamentosu’nda yer almasının sağladığı olanakları değerlendiriyor.

“Kıbrıs’ın Geleneksel Meslekleri” konulu İki Toplumlu Fotoğraf Yarışmasının gerçekleştirilmesi de böylesi bir inisiyatiftir. Bu inisiyatif, AKEL’in iki Avrupa Parlamentosu milletvekili, Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yeorgiu ile Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol Grup GUE/NGL tarafından da kucaklandı ve öne çıkarıldı.

Bu fikir nereden çıktı?

Öncelikle bir fotoğrafla pek çok şeyin söylenebileceği ve ifade edilebileceği gerçeğinden. Bu, bir görüntünün, bin kelimenin diyebileceklerini ifade ettiğine dair Konfiçyus’a ait olduğu söylenen sözde yer alan bir gerçektir.

AKEL fotoğrafın gücüyle Kıbrıslırumları ve Kıbrıslıtürkleri objektiflerini Kıbrıs’ın işbaşındaki insanlarına çevirmeye çağırdı.

Halktan, sıradan emekçi insanları birbirinden ayıran hiçbir şey yoktur. Alın teri ortaktır. Emek ortaktır. Onurlu çalışma koşullarında icra ettikleri işleriyle tatmin edici bir yaşam düzeyine sahip olmayı başarma çabası ve bunun için gayret ve heyecanları da ortaktır.

Emek, insanları birleştiriyor. Yurdumuzda asırlar boyunca Hristiyanları ve Müslümanları tarlalarda ve başka yerlerde birleştiren emektir. Kıbrıslırumları ve Kıbrıslıtürkleri bir araya getiren emektir.

Onların emekleri, sıradan insanların aralarında paylaşamayacak hiçbir şeyleri olmadığını algılayıp, anlamaları ve inanç edinmelerinde belirleyici rol oynadı. Düşmanın kendinden farklı dini, dili, kökeni olan değil, onun alın terini sömüren ve emeğiyle ürettiğini çalan olduğunu onları birbirlerine düşürmeye çalışan ve nefreti körükleyen olduğunu algılayıp, anlamaları ve inanç edinmelerinde belirleyici rol oynadı.

İnsanları birbirinden ayıran nefret politikalarıdır. Milliyetçilik ve şovenizmdir. Kıbrıs’ın taksimi için emperyalist planların ilerletilmesinin aracı olan ve sonuçta yurdumuzun ve halkımızın yıkımlar yaşamasına yol açan bu anlayışlardır.

AKEL’in bu inisiyatifinin karşılık bulması gerçekten önemlidir. Pek çok Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk bu inisiyatife karşılık verdi ve sonuçta yarışmaya çok iyi bir katılım oldu. Emekçi insanlara vurgu yapılması Geçen yıllar içerisinde ve –yer yer yapay olan- modern yaşam biçiminin etkisiyle unutulmaya yüz tutan bir Kıbrıs’ın karakteriyle geleneği birbirine bağlıyor.

Fotoğraf yarışması bizim zaman içerisinde bir yolculuğa çıkmamıza ve eski güzel dönemleri hatırlamamıza yardımcı oluyor. Biz ileri gitmeyi istiyoruz, Kıbrıs’ı yeni bir döneme taşımayı istiyoruz ve bu yeni dönemde bu yarışmanın fotoğraflarında yer aldığı gibi Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler arasında barış içerisinde bir arada yaşamanın ve işbirliğinin eski güzel dönemlerini yaşamayı istiyoruz. Birleşik, özgür, barış ve güvenlik içerisindeki bir Kıbrıs’ta yaşamayı istiyoruz.

İsteğimiz budur. Yarışmada ve konusunda vurgulanan da budur.

Katılan herkese ve özellikle dereceye girenlere tebriklerimi sunuyorum.

Bu inisiyatife ilham veren, bu yarışmanın başarısı için çalışan herkese tebriklerimi sunuyorum.

Bu yarışmanın gerçekleştirilmesine katkılardan dolayı Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yeorgiu’ya teşekkür ediyorum.

14 Aralık 2019

PREV

“Kıbrıslıtürkler Nereye?” Konulu Konferansta AKEL Politbüro Üyesi Tumazos Çelebis’in Konuşması

NEXT

Kızılyürek: Kıbrıs’ın Geleceğini Emek Üstünden Yeniden Kuracağız