Home  |  Açıklamalar   |  Kamu Sağlığı Sektörünün İçine Düştüğü Durumun Sorumlusu Olan Hükümet Hesap Vermelidir

Kamu Sağlığı Sektörünün İçine Düştüğü Durumun Sorumlusu Olan Hükümet Hesap Vermelidir

 

AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis Kamu Sağlığı Sektörünün içine düştüğü durumdan hükümetin sorumlu olduğunu ve hesap vermesi gerektiğini belirtti. Larnaka Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde sızıntıların ardından çatının çok miktarda suyun girmesiyle utanç veren görüntülerin ortaya çıktığına işaret eden Lukaidis, bu durumun münferit bir olay olmadığını, devlet hastanelerinde benzer durumların sıkça görülmekte olduğunu kaydetti.

 

Anastasiadis-DİSİ hükümetinin sergilediği kötü yönetimin, özellikle pandemi koşullarında personelin aşırı çabasına rağmen kamu sağlığı sektörünün “her yandan su almasına” neden olduğunun altını çizen Yorgos Lukaidis, hastanelerde yaşanan personel yetersizliğini de kınadı.

 

Eski yönetim modeli ile var olan sorunları çözmek yerine, daha da kötüleşen sorunlu düzenlemelerin yapıldığını ifade eden AKEL Milletvekili, hastanelerde altyapı ve ekipmandaki büyük eksikliklerin devam etmekte olduğunu vurgulayarak, Kamu sağlığı sektörünün iyileştirilmesi ve modernizasyonu için AKEL’in yıllardır talep ettiği ve Temsilciler Meclisi Sağlık Komitesi’nde oybirliği ile onaylanan yol haritasının dahi hala daha uygulanmadığını, hükümetin tam bir planlama ve vizyon eksikliği içerisinde olduğunu dile getirdi.

 

Anastasiadis-DİSİ hükümetini sorumluluklarını üstlenmeye ve hesap vermeye çağıran Lukadis, hükümete kamu sağlığı alanında yol açtığı kabul edilemez durum nedeniyle halktan özür dilemesi çağrısında da bulundu. On yıldır iktidarda olanların önceliklerini ve politikalarını değiştirmelerini aslında kimsenin beklemediğini de kaydeden Yorgos Lukaidis, halka sunulan sağlık hizmetlerinde iyileşmenin ancak mevcut hükümetin yerini toplumsal hassasiyetlere sahip ilerici bir hükümetin almasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

 

PREV

Emekçilerin satın alma gücünün korunması için Eşel Mobil Sistemi tam olarak uygulanmalıdır

NEXT

Neofaşistlerin attıkları çamur AKEL'e değemez