Home  |  Açıklamalar   |  İlerici değişim yolunu 2023 Şubat’ında açmak için hep birlikte mücadeleye atılıyoruz!

İlerici değişim yolunu 2023 Şubat’ında açmak için hep birlikte mücadeleye atılıyoruz!

 

2023 Şubat’ında Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının gidişatı belirlenecek. Yurdumuzun geleceği kelimenin tam anlamıyla adeta bir pamuk ipliğine bağlı. Ülke yönetiminde direksiyonda kimin olacağı yurdumuzun, halkımızın, çocuklarımızın geleceği açısından belirleyici olacak.

 

Son yıllarda olanları anlayabilmek için bu memleketin neler geçirdiğini bir bakmak gerekiyor. Anastasiadis-DİSİ hükümeti ekonomik krizin yükünü emekçilere yüklemeyi bilinçli olarak seçti. Daha öncesinde görülmemiş bir kibirlilikle “Ben böyle istiyorum, ben yaparım, olur” diyerek devletin ve kamunun servetlerini peşkeş çekme yönünde hareket etti. Zenginleri daha zengin yapan politikalarla halkı yoksullaştırdı. Hakkaniyetsizliği normal uygulama, adam kayırmayı her gün yaşanan bir vaka haline getirdi. Kendilerinin ve seçkin ayrıcalıklılarının daha da zenginleşmesi için önüne gelen her sahtekara Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu vererek Kıbrıs’ı uluslararası alanda rezil etti. Kıbrıs sorununu tarihinin en kötü noktasına sürükledi ve bugün taksim kapımızı çalmaktadır.

 

Tüm bu tablo karşısında sadece yürekleri Sol’da atanların değil, toplumun ezici çoğunluğun ortak tespiti bu durumun böyle devam edemeyeceği ve devam etmemesi yönündedir. Bu hükümet gitmelidir.

 

Kıbrıs’ın gördüğü en muhafazakâr, en gerici ve yozlaşmış hükümet gitmeli, büyük ilerici değişimin yolu açılmalıdır.

 

AKEL bir kez daha gücünü kanıtladı. Partinin demokratik süreçlerine inançla, her görüşün, her düşüncenin, her önerinin dinlenmesi ve tartışılması yönündeki iradesiyle, parti üyelerine ve tabanına güvenle AKEL bir kez daha motive eden, harekete geçiren, gerçek güç olduğunu gösterdi.

 

Parti içi diyaloğa demokratik ve özgür bir şekilde katılan AKEL üyelerinin ve dostlarının tümü yürekten tebrik edilmeyi hak ediyorlar. Başkaları kendilerine dayatılanı alkışlarken, AKEL’ciler tartışıyorlar, oylama yapıyorlar, karar veriyor ve ilerliyorlar. Demokratik ve özgür bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bu diyalogdan gurur duyuyoruz. Bu diyaloğun sonucunda kolektif bir şekilde aldığımız kararları AKEL’in DNA’sında var olan anlayışla yine kolektif bir şekilde yaşama geçirmek için harekete geçiyoruz, kolları sıvayıp hep birlikte çalışıyoruz.

 

Şimdi değişimi getirmek için hep birlikte öne çıkıp, çok çalışma zamanıdır. Kıbrıs için daha iyi günlerin gelmesi için mücadeleye devam! Umudumuzu değişimi gerçekleştirecek güce dönüştürelim. İstiyoruz, yapacağız, bu mücadeleyi kazanacağız!

 

(2023 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için AKEL Kıbrıs Konferansı’nda AKEL Merkez Örgütlenme Sekreteri Haris Karamanos tarafından yapılan konuşmadan bir bölüm)

 

PREV

Dinos Mihailidis'in vefatından duyduğumuz derin üzüntüyü ifade diyoruz

NEXT

Akama’nın korunması gerekiyor