Home  |  Konuşmalar   |  II. İki Toplumu Fotoğraf Yarışması’nın Ödül Töreninde AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis Tarafından Yapılan Konuşma

II. İki Toplumu Fotoğraf Yarışması’nın Ödül Töreninde AKEL Meclis Grubu Sözcüsü Yorgos Lukaidis Tarafından Yapılan Konuşma

Sevgili dostlar,

 

AKEL ve Sol Grup-GUE/NGL inisiyatifiyle gerçekleştirilen II. İki Toplumlu Fotoğraf Yarışması’nın Ödül Törenine hoş geldiniz. Önceki dönemde uygulanan kısıtlayıcı önlemler nedeniyle bazı ertelemelerin ardından bugünkü etkinliği düzenlemiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Uzun bir aradan sonra Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin böyle güzel bir iki toplumlu buluşmada yine bir araya gelebilmeleri mutluluk vericidir.

 

Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürk ve diğer kökenlerden fotoğrafçıların kendi objektifleriyle ölümsüzleştirdikleri görüntülerden yarışmaya katılan fotoğraflar Kıbrıs sorununu yansıtıyor. Farklı sanatsal yaklaşımlarla ve Kıbrıs’ın çeşitli yerlerden görüntüler. Bir yandan kabul edilemez taksimci statükonun trajik yanını gösteren, ama aynı zamanda yurdumuzun ve halkımızın kurtuluşu ve yeniden birleşmesiyle barışçıl bir gelecek için umut dolu mesajlar veren görüntüler.

 

Bu fotoğraflardaki görüntüler yüreklerimizde acı hissettirirken arzuladığımız Kıbrıs’ın karanlık taksimci statükonun Kıbrıs’ı olmadığını da hatırlatıyor. Hak ettiğimiz Kıbrıs’ın 47 yıldır Kıbrıslırumlar ve Kıbrıslıtürkler olarak yaşadığımız bölünmeyi karakterize eden her şeyin, dikenli tellerin, barikatların, gerilimlerin ve tehlikelerin olduğu bir Kıbrıs olmadığını hatırlatıyor.

 

Ne sürdürülebilir, ne durağan bir statüko. Boşa geçen zaman işgal ve bölünmenin oldubittilerini gün be gün toprak üzerinde olduğu kadar pek çok yurttaşımızın bilincinde de pekiştiriyor.

 

Biz farklı bir Kıbrıs’ı arzuluyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Laik olduğumuz ve gelecek nesillere bırakmamız gereken bir Kıbrıs’ı. Başkalarının kontrolünden ve müdahalesinden kurtulmuş, insan haklarının ve özgürlüklerin güvence altına alınmış olacağı yeniden birleşmiş federal bir Kıbrıs. Geçmişin yaralarını yeni trajedilere fırsat vermeyecek şekilde saracak, halkımız için var olan ölümcül tehlikelerin ve bugünkü anormalliğin yerine işbirliği, refah ve barış dolu bir geleceğin inşa edileceği ve bütün evlatlarını kucaklayacak bir Kıbrıs.

 

Kıbrıs sorunundaki mevcut olumsuz konjonktürlerden yılmadan biz bu hedefe ulaşmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Ortak çıkarların bizi birleştirdiği Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla birlikte yurdumuzun yeniden birleşmesi için birlikte mücadele edeceğiz. Kıbrıs sorununun içinde bulunduğu belki de en derin ve en tehlikeli çıkmazın aşılması için tüm Kıbrıs halkıyla birlikte mücadele edeceğiz. Yeniden birleşme trenini tekrar rayına oturtmak için her düzeyde mücadele edeceğiz.

 

Sevgili dostlar,

 

Yeniden yakınlaşma bizim için konjonktürel ya da fırsatçı bir politika değil, DNA’mızda var olan bir siyasi eylem alanıdır. Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk emekçilerin bir lokma ekmek için ortak mücadelelerinden başlayan, 1974 sonrası her iki toplumun şovenlerinin işledikleri suçlar, Türkiye’nin istilası, işgali, milliyetçilik ve neofaşizmin bugüne kadar açtığı yaraları sarmak için verilen mücadelelerle dolu bir tarih. Bu tarihi mirasla bugün de mücadelelerimizi sürdürüyoruz.

 

  1. İki Toplumu Fotoğraf Yarışması’nın başarılı bir şekilde organizasyonunda emeği geçen ve katkıda bulunan herkesi AKEL Merkez Komitesi adına canı gönülden tebrik ediyoruz. Tüm katılımcılara ve özellikle fotoğrafları yarışmada dereceye girenlere özel tebriklerimizi sunuyoruz. Ayrıca yarışmanın jürisini, organizasyon komitesini ve AKEL Yeniden Yakınlaşma Bürosu’nu da tebrik ediyoruz.

 

Bu güzel iki toplumlu yarışmanın aynı başarılı süreci gelecekte de izleyerek kurumsallaşmasını umuyoruz.

 

Hepinize teşekkür ederim.

PREV

Dimitris Hristofyas’ı Anma Etkinliğinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma

NEXT

AKEL’in 23. Kongresi’nin Açılışı’nda AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma