Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet ve DİSİ artan pahalılık konusunda ne zamana kadar saklanmaya devam edecek?

Hükümet ve DİSİ artan pahalılık konusunda ne zamana kadar saklanmaya devam edecek?

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas Avrupa’da ve neredeyse tüm dünyada, enerji fiyatlarındaki pahalılık karşısında ülkelerin ekonomilerine ve yurttaşlarına yardımcı olacak inisiyatifler üstlenildiğini ancak Kıbrıs’ta halkın gelirlerini her geçen gün daha fazla eriten fiyat artışları karşısında DİSİ hükümetinin halkı adeta pahalılığın insafına bıraktığını belirtti.

 

Fiyatlardaki artışlar nedeniyle devletin elde ettiği vergi gelirlerinin de arttığına işaret eden Kukumas, Kıbrıs halkının cebinden ödediği KDV yoluyla devletin kasasına yılbaşından bu yana 850 milyon avro ek gelir girdiğinin altını çizerek “Hükümetin bu parayı ne yapmayı amaçlıyor? Cumhurbaşkanlığı’nda daha fazla danışman ordusunu işe mi alacaklar? Yoksa DİSİ’nin seçim kampanyasına hizmet etmesi için mi dağıtacaklar? Hemen yakıt ve elektrik vergileri azaltılıp bu paranın en azından bir kısmının sıkıntı içerisindeki halka yardımcı olmak için değerlendirilmesi yönündeki önerilerimizi neden dinlemiyorlar?” diye sordu.

 

Yorgos Kukumas hükümete yönelik sorularını şöyle sıraladı:

  • Akaryakıt ve elektrik vergilerinin düşürülmesine yönelik Meclis tarafından onaylanmış olan yasaların uygulanmasını hükümet Yüksek Mahkeme’ye yaptığı başvurularla daha ne kadar engelleyecek?
  • Toplumum savunmasız durumdaki grupları için bir destek fonunun oluşturulması hedefiyle enerji şirketlerinin elde ettikleri aşırı kârların vergilendirilmesi için AKEL’in sunduğu öneriyi hükümet neden kabul etmiyor?
  • DİSİ ve Hükümet artan pahalılık konusunda ne zamana kadar saklanmaya devam edecek? Bu sorulara neden cevap bile vermiyorlar?

 

PREV

AB ülkeleri enerji vergilerini düşürürken, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti toplumun ihtiyaçlarını görmezden geliyor

NEXT

Kıbrıs’ta kiraların yüksekliği ciddi sosyal bir sorun haline geldi