Home  |  Açıklamalar   |  AB ülkeleri enerji vergilerini düşürürken, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti toplumun ihtiyaçlarını görmezden geliyor

AB ülkeleri enerji vergilerini düşürürken, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti toplumun ihtiyaçlarını görmezden geliyor

 

AKEL Merkez Komitesi üyesi Vakis Haralambus AB üyesi ülkelerde birbiri ardına hükümetlerin yakıt ve elektrik vergilerini düşürmekte olduğunu ancak Kıbrıs’ta Anastasiadis-DİSİ hükümetinin tüm bunlara gözünü ve kulağını kapadığını söyledi.

 

Hızla artan pahalılık karşısında çalışanların gelirlerinin eriyip gittiğine işaret eden Haralambus, hükümetin aynı zamanda Avrupa Komisyonu’ndan gelen tavsiyelere de kulaklarını tıkadığını belirtti.

 

Artan pahalılık nedeniyle devletin vergi gelirlerinin de arttığını kaydeden Vakis Haralambus yurttaşların ceplerinden 2022 yılının başından Temmuz ayına kadar devletin 862 milyon avro ek gelir elde ettiğini ve öngörülere göre bu miktarın yıl sonuna kadar 1 milyar avroyu aşacağını dile getirdi.

 

Hükümetin bahaneler öne sürmeyi bırakıp büyük zorluklarla karşı karşıya olan halkın sorunlarına çözüm üretmeye yönelmesi gerektiğinin altını çizen Haralambus, büyük artış gösteren enerji fiyatlarının yol açtığı olumsuz sonuçların bertaraf edilebilmesi için hükümetin elde ettiği bu ek geliri kullanarak sıkıntı içerisindeki yurttaşlara destek olması gerektiğini vurguladı.

 

Haralambus akaryakıt ve elektrikte vergi indirimi için Meclis tarafından alınan kararları hükümettekilerin reddetmesinin sadece AKEL’in önerilerinin reddi olmadığını özünde halkın ihtiyaç ve sorunlarını küçümsemek olduğunu da sözlerine ekledi.

 

PREV

DİSİ ve Cumhurbaşkanlığı’nın uyguladıkları ekonomik politikasından dolayı birbirlerini tebrik etmeleri sıkıntı içerisindeki yurttaşların zekasını hafife almak ve halkla alay etmektir

NEXT

Hükümet ve DİSİ artan pahalılık konusunda ne zamana kadar saklanmaya devam edecek?