Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet Ukrayna’ya savaş malzemeleri gönderilmesi konusunda resmi olarak tavrını ortaya koymalıdır

Hükümet Ukrayna’ya savaş malzemeleri gönderilmesi konusunda resmi olarak tavrını ortaya koymalıdır

 

AKEL, Ulusal Muhafız Ordusu’ndan Rus silahlarının Ukrayna’nın askeri olarak daha fazla güçlendirilmesi için verilmesi yönünde ABD’nin Kıbrıs’tan talepte bulunduğu yönünde basında yer alan haberler hakkında hükümetin tavrını resmi olarak ortaya koyması çağrısında bulunmaktadır. Bu mesele çok ciddi bir meseledir ve hükümet bu konuyu askıda bırakamaz. 8 Mart 2022’de Meclis Dışişleri ve Avrupa İşleri Komitesi huzurunda Dışişleri Bakanı’nın Ukrayna’ya askeri teçhizat gönderilmesi olasılığının olmadığını beyan etmiş olduğunu hatırlatırız.

 

AKEL, ABD’nin talebinin yerine getirilmesine ve Ukrayna’ya askeri malzeme gönderilmesine kesinlikle karşı olduğunu ifade etmektedir. Kıbrıs’ın Ukrayna’daki askeri çatışmaya karışması ne kan dökülmesinin sonlandırılmasına ve barışa katkıda bulunacaktır ne de ülkemizin çıkarlarını koruyacaktır. Ayrıca ABD’nin bu tür taleplerini DİSİ hükümetinin yerine getirmeye hazır olduğu yönünde basında haberler yayınlanırken, işgalci güç Türkiye’nin Rusya’ya karşı herhangi bir yaptırım uygulamayı reddetmesine rağmen, Ukrayna sorununda ABD’nin takdisleriyle “barışı getirici güç” olarak ilan edildiğine de işaret ederiz.

 

AKEL, askeri gerilim yolunun Rus istilasını yaşayan Ukrayna halkı için ve aynı zamanda Avrupa ve tüm dünya için de feci sonuçları olacağını yinelemektedir.

 

PREV

AKEL Genel Sağlık Sistemi-GESY’nin iyileştirilmesine katkıda bulunmaya devam edecek

NEXT

Akaryakıtlarda Tavan Fiyat Uygulanması İçin AKEL'den Yasa Önerisi