Home  |  Açıklamalar   |  Hükümet Sözcüsü AKEL’in açıklamalarını ya okumadı, ya okuduğunu anlamıyor ya da yalan söylüyor

Hükümet Sözcüsü AKEL’in açıklamalarını ya okumadı, ya okuduğunu anlamıyor ya da yalan söylüyor

 

Hükümet Sözcüsü Maryos Pelekanu’nun son açıklamalarını değerlendiren ΑΚΕL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas “Hükümet Sözcüsü’nün bu tür açıklamalar yapması için üç olasılık var: Ya AKEL’in açıklamalarını okumadı, ya okuduğunu anlamıyor ya da yalan söylüyor. Kesin olan şudur ki, Cumhurbaşkanı Anastasidis’in çelişkili ve tutarsız politikası Türkiye’ye taksimci politikasını neredeyse hiç zorlanmadan ilerletme olanağını sağlıyor” dedi.

 

Üzerinde anlaşmaya varılmış olan çözüm zemininde yurdumuzun kurtuluşu ve yeniden birleşmesi yoluna AKEL’in her zaman bağlı kaldığının altını çizen Yorgos Kukumas “Sayın Anastasiadis hangi yolda? Federasyon yolunda mı? İki devlet yolunda mı? Yoksa 1960 üniter devletine dönüş yolunda mı?” diye konuştu.

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu’nun Kıbrıs’ta görev yapan büyükelçilerle bir araya gelerek, Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler ve çıkmazın aşılmasına yönelik AKEL tarafından sunulan öneri hakkında kendilerini bilgilendirmesini eleştiren Hükümet Sözcüsü Maryos Pelekanu “Bir siyasi parti liderinin yabancı ülke büyükelçilerini bilgilendirerek, kabul edilemez Türk tezlerini ortaya koymak ve kınamak yerine, bu tezleri gerekçelendirmesi ve Cumhurbaşkanı’yla Kıbrıs Rum tarafına sorumluluk yüklemesi hem üzücü hem de kabul edilemezdir” dedikten sonra “Cumhurbaşkanı Kıbrıs Helenizmini riske atan Türk planlarına hizmet eden fikirleri asla benimsemeyeceğini Sayın Stefanu ve onun görüşlerini benimseyenlere bir kez daha bildirir” diye eklemişti.

 

PREV

AKEL İngiliz Okulu'ndaki atmosferin normalleşmesi için Eğitim Bakanlığı'nın girişimde bulunmasını istedi

NEXT

Türkiye'nin BM kararlarına aykırı hareketlerine Cumhurbaşkanı Anastasiadis de BM kararları dışına çıkarak yanıt vermeye kalkışıyor