Home  |  Açıklamalar   |  Halkın sorunlarına eğilen ve çözümler üreten bir Cumhurbaşkanı’na ülkenin ihtiyacı var

Halkın sorunlarına eğilen ve çözümler üreten bir Cumhurbaşkanı’na ülkenin ihtiyacı var

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu dün Anthupoli halk pazarına yaptığı ziyaretin ardından yaptığı açıklamada “Halktan insanlarla her bir araya gelişimizde onların endişelerini dinliyoruz. Pahalılık karşısında yurttaşların gelirleri eriyor, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük bir ekonomik baskıyla karşı karşıya bulunuyorlar” dedi.

 

Stefanu “Bulunduğumuz bu zor dönemde güçlüklerle başa çıkabilmesinde insanlara yardımcı olmak için devletin desteğine ihtiyaç olduğu barizdir. Devletin bunu yapma imkânı olmasına rağmen, Anastasiadis-DİSİ hükümeti bu konuda adım atmayı inatla reddediyor. Daha önceki hesaplamalara kıyasla devletin gelirlerinin şu ana kadar bir milyar avrodan daha fazla arttığı görülmektedir. Bu miktarın büyük bir bölümü KDV gelirlerindeki artıştan kaynaklanmaktadır. Fiyatların artmasıyla ödenen KDV miktarının da artması doğaldır” dedikten sonra “Ancak, hükümet ne yazık ki sergilediği toplumsal duyarsızlığı sürdürerek, halka, küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olmamaktadır. Son Avrupa Birliği istatistiklerine göre, devletin işletmelere ve hane halkına yönelik yardım ve destek konusunda Kıbrıs AB ülkeleri arasında sondan üçüncü sırada yer almaktadır” diye ekledi.

 

“Bu hükümetin 10 yıllık iktidarının son aylarında halka, küçük ve orta ölçekli işletmelere yardımcı olacağı beklentisi içerisinde değiliz, çünkü bunu hiçbir zaman yapmadı” diye konuşan Stefanu “Bu sebeple de bu hükümet gitmelidir, sosyoekonomik eşitsizlikleri en yüksek noktalara vardıran DİSİ ülke yönetiminden gitmeli ve zorluklarla başa çıkabilecek ilerici bir programı olan ve Kıbrıs’ı yeniden refah, ilerleme ve başarı yoluna sokabilecek bir Cumhurbaşkanı göreve gelmelidir. Halkın, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunlarına eğilen, çözümler üreten bir Cumhurbaşkanı’na ülkenin ihtiyacı var” dedikten sonra bu kişinin de Andreas Mavroyannis olduğunu belirtti.

 

PREV

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

NEXT

DİKO’ya cevap