Home  |  Açıklamalar   |  DİKO’ya cevap

DİKO’ya cevap

 

DİKO’nun ya Avrupa Parlamentosu’nun işleyişi hakkında bilgisi yok ya da AKEL ve Niyazi Kızılyürek’e karşı DİSİ’nin ucuz iftira taktiklerini taklit etme yoluna gidiyorlar

 

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Kukumas yaptığı açıklamada “Türkiye ve Libya arasındaki hukuk dışı ve kabul edilemez memoranduma karşı AKEL’in ve Avrupa Parlamentosu Milletvekillerinin tezi (en son Haziran 2022’de Türkiye’nin İlerleme Raporu’nda ilgili değişikliğin onaylanmasında da olduğu gibi) Avrupa Parlamentosu’nda ortaya koydukları görüşler ve tutumlarla, Sol Grup’un açıklamalarıyla ve aynı zamanda Aralık 2019’da Niyazi Kızılyürek ve Yorgos Yeorgiu’nun çeşitli ülkelerden ve siyasi gruplardan 25 milletvekili ile birlikte Komisyon’a sundukları soru önergesiyle onlarca kez dile getirilmiştir” dedi.

 

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2019-004587_EL.html

 

Kukumas bu soru önergesinde de tekrarlandığı gibi “Bu anlaşma uluslararası deniz hukukunu, iyi komşuluk ilişkileri ilkesini ve komşu kıyı devletlerinin deniz bölgeleri üzerindeki egemenliğini ihlal etmektedir. Özellikle, Yunanistan ve Kıbrıs gibi AB üyesi devletlerin yasal hakları açıkça görmezden gelinmektedir” diye ekledi.

 

“Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu’nda oylanan karar bir bütün olarak Libya’daki durumla ilgiliydi ve (Göçmenler konusu, AB’nin askeri misyonları, NATO’nun sorumluluklarına değinilmemesi, Libya’ya silah ihracatı hakkında AB’nin sorumlulukları vb. konularda) Sol Grup olarak katılmadığımız bir dizi atfı içeriyordu. Türkiye-Libya memorandumunun iptali çağrısının yer aldığı 1f paragrafıyla hemfikir olmamıza rağmen, Avrupa Parlamentosu’ndaki Sol Grup’un neredeyse tamamı tarafından aleyhte oy kullanılmasının nedeni de buydu” diyen AKEL Basın Sözcüsü “Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili kararları bazı konularda olumlu atıflar içermesine rağmen, aynı şekilde Kıbrıslı Avrupa Parlamentosu Milletvekilleri tarafından oylanmamıştır. Yani Türkiye ile ilgili olan Haziran Raporu’na ret oyu veren DİKO’nun Avrupa Parlamentosu Milletvekili, ilgili kararda yer alan, Türkiye ordularının Kıbrıs’tan çekilmesini istemiyor mu? Ret oyu verdiği kararın içerdiği gibi, Türkiye-Libya memorandumunu kınamıyor mu?” diye sordu.

 

Kukumas açıklamasını “DİKO liderliğinin ülke yönetiminde değişim istemeye son verme ve DİSİ’ci aday Nikos Hristodulidis’i destekleme kararından sonra yokuş aşağı gidişinin baş döndürücü bir hız aldığı görülmektedir. “Grivas Müzesi” ile ilgili olarak ortaya koydukları tutumdan, hacizler konusunda attıkları taklalardan şimdi AKEL’e iftira atmak için “haber” uydurma noktasına vardılar. Umarız ki bu yokuş aşağıya doğru gidişe kısa zamanda son verirler” diyerek tamamladı.

 

PREV

Halkın sorunlarına eğilen ve çözümler üreten bir Cumhurbaşkanı’na ülkenin ihtiyacı var

NEXT

Nikos Anastasiadis şeffaflığı çok geç hatırladı