Home  |  Açıklamalar   |  Geç olmadan orman yangınlarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır

Geç olmadan orman yangınlarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır

 

AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu Orman Dairesi’ni ziyaret ederek, yetkililerde görüştü. Ziyaretin ardından yaptığı açıklamada Stefanu, Orman Dairesi ile görüşmek istemelerinin tesadüf olmadığının altını çizerek, yaz dönemine girildiğine işaret ederek, yüksek sıcaklığın ormanlar için büyük tehlike oluşturduğunu dile getirdi.

 

Öncelikle çok değerli bir milli zenginliğimiz olan ormanlarımızın ve ormanlık alanlarımızın korunması, geliştirilmesi ve bakımı için yaptığı önemli ve fevkalade çalışmalardan dolayı Orman Dairesi’ni tebrik eden AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu, bu işbirliğini yıllardır sürdüren AKEL’in Orman Dairesi’nin yaptığı önemli çalışmalara daima destek ve yardımlarını sunmaya devam edeceğini kaydederek, Orman Dairesi’nin daha fazla gelişmesi için nelere ihtiyaçları olduklarını ve ne gibi sorunlarla karşılaştıklarını da bilmek istediklerini söyledi.

 

Orman Dairesi’nin 1879’dan bugüne faaliyetini sürdüren Kıbrıs’ın en eski devlet kurumu olduğunu da hatırlatan Stefanos, dairenin ciddi oranda kadro eksikliği sorunu yaşadığını, yeni ve daha çok sayıda teçhizata ihtiyacı olduğunu belirterek, Orman Dairesi’nin üstlendiği önemli görevlerin üstesinden gelebilmesi için karşı karşıya olduğu sorunların çözümlere kavuşturulması ve ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğini vurguladı.

 

Her seferinde bir yangın çıktığında yaşanan kötü durumla nasıl başa çıkılabileceğini, ne yapılması gerektiğini veya nelerin eksik olduğunu Meclis’te tartışmak yerine, her zaman önceden her şeye hazırlıklı olunmasının altını çizen Stefanu, geç olmadan orman yangınlarına karşı gerekli önlemlerin alınmasının önemine işaret ederek, Orman Dairesi’nin daima yeterli kadrosunun ve teçhizatının olması gerektiğini de vurguladı.

 

Meclis dışında ve içinde AKEL’in elinden geleni yapmaya çalışarak, Orman Dairesi’ni önemli çalışmalarında desteklemeye devam edeceğini ifade eden Stefanos Stefanu, gündemde olan ve üzerinde tartışmaların sürdüğü bir konunun da Orman Koleji olduğunu belirterek, ormanlar için son yıllarda yeni görevlilerin eğitilmediğini hatırlattı. Bu konuda AKEL’in görüşünün bilindiğini söyleyen Stefanu,

 

Sadece faaliyette olan bir Orman Koleji’ne değil, aynı zamanda sürekli olarak geliştirilen, güçlendirilen bir koleje ihtiyaç olduğunu, bu konuda ilgili kararların önceki hükümet tarafından alındığını ancak bu kararların ne yazık ki yaşama geçirilmediğini kaydetti. Önemli çalışmalarında Orman Dairesi’ne katkıda bulunabilecek bilimsel ve de teknik seviyede bir kamu eğitim kurumuna, bir Orman Koleji’ne duyulan ihtiyacın altını çizen Stefanu, bu yöndeki çabaların hızla ilerletilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

 

PREV

Koyun-keçi yetiştiricilerinin haklı mücadelesine tam desteğimizi ifade ediyoruz

NEXT

Ankara'nın yeni protokolü Kıbrıslıtürkleri boğan çemberi daha da daraltıyor