Home  |  Açıklamalar   |  Ankara’nın yeni protokolü Kıbrıslıtürkleri boğan çemberi daha da daraltıyor

Ankara’nın yeni protokolü Kıbrıslıtürkleri boğan çemberi daha da daraltıyor

 

Cuma günü açıklanan Ankara ile işgal altındaki bölge arasındaki yeni protokol, Kıbrıstürklerin toplumsal varlığına, özgürlüklerine ve haklarına bir darbe daha indirirken, Kıbrıs sorununda da yeni oldubittiler teşvik etmektedir. Bu olumsuz gelişme Kıbrıstürk toplumunun içişlerine Türkiye’nin siyasi müdahalelerinin, ekonomik krizin ve yeni fiyat artışlarının yaşandığı bir dönemde gündeme gelmektedir.

 

Yeni protokolün hükümleri, diğer şeylerin yanı sıra, demografik yapının değiştirilmesini kolaylaştırmayı, siyasi İslam’ın teşvikini kurumsallaştırmayı, emekçilerin ve sendikaların hak ve kazanımlarını kısıtlamayı ve BM’nin ilgili kararlarıyla çatışarak kapalı Maraş’ın yasadışı bir şekilde açılmasını daha da ilerletmeyi hedeflemektedir.

 

AKEL, yeni olumsuz gelişmeleri şiddetle kınamakta ve Kıbrıs sorunundaki yıkıcı gidişatın tersine çevrilmesi ve müzakerelerin üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve iki tarafın bugüne kadar varmış oldukları yakınlaşmalar temelinde yeniden başlaması için her iki toplumdaki ilerici güçlerle ortak mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunu bir kez daha dile getirmektedir. Ayrıca, bir yandan toplumsal olarak varoluşu ve iradesi için, diğer yandan da Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının yeniden birleşmesi hedefiyle ortak vizyonun gerçekleştirilmesi için mücadele eden Kıbrıslıtürk ilerici güçlerle dayanışmamızı ifade ediyoruz.

 

PREV

Geç olmadan orman yangınlarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır

NEXT

Büyük özel çıkar çevreleriyle ve kartellerle çatışmadan pahalılık önlenemez