Home  |  Açıklamalar   |  Filistinlilerin mücadelelerinin hak ettiği sonuca ulaşması her ilerici ve demokratik insan için de bir zafer olacaktır

Filistinlilerin mücadelelerinin hak ettiği sonuca ulaşması her ilerici ve demokratik insan için de bir zafer olacaktır

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri Stefanos Stefanu başkanlığındaki AKEL heyeti 29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü münasebetiyle bugün Filistin Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

 

Stefanos Stefanu ziyaret çerçevesinde yaptığı açıklamada “Her şeyden önce Filistin halkına karşı İsrail’in suç işleyerek uyguladığı cani politikayı kınamak için buradayız” dedi. Filistinlilere karşı İsrail’in canice ve yok edici politikasının şimdi değil, onlarca yıl önce başladığına işaret eden Stefanu, son dönemde Gazze Şeridi’nde yaşananlarla bu suçların artık doruk noktasına ulaştığını kaydederek, şu ana kadar çoğunluğu çocuklar ve kadınlar olmak üzere, 14.000’den fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırıların etnik temizlik ve soykırım boyutlarına vardığını belirtti.

 

Bu durum karşısında demokratik, ilerici hiçbir insanın duyarsız kalamayacağını vurgulayan AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu uluslararası toplumun üzerine düşeni yapmasının ve bu cani politikaya karşı kararlı bir şekilde mücadele etmesinin gerektiğini ifade etti. Stefanu 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik anlaşmaların ve BM kararlarının uygulanmasını uluslararası toplumun net ve ısrarlı bir şekilde talep etmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Filistin’le ilgili anlaşma ve kararların uygulanmasıyla barış ve iş birliğinin yolunun açılacağını ve uluslararası toplumun bunu talep etmesi gerektiğini vurgulayan Stefanos Stefanu “AKEL, hakları için mücadele eden, uluslararası hukukun, barışın ve iş birliğinin güçlendirilmesi için mücadele eden tüm halkların mücadelesinin yanında olduğu gibi, her zaman Filistinlilerin mücadelesinin de yanında oldu ve yanında olmaya devam edecek” dedi.

 

AKEL Merkez Komitesi Genel Sekreteri ayrıca Türkiye’nin istilasının işgalinin ve uyguladığı kolonizasyonu yaşayan Kıbrıs halkının Gazze Şeridi’nde ve diğer yerlerde İsrail’in uyguladığı canice politikanın sonuçlarını çok iyi anladığını da sözlerine ekledi.

 

“Dayanışma içinde olmamız gerekiyor. Filistin halkının haklı mücadelesiyle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Filistinlilerin mücadelelerinin hak ettiği sonuca ulaşması her ilerici ve demokratik insan için de bir zafer olacaktır” diye konuşan Stefanos Stefanu İsrail’in saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine Filistin Büyükelçisi aracılığıyla taziyelerini iletti ve AKEL’in dayanışma ve desteğini bir kez daha dile getirdi.

 

Filistin Büyükelçiliğini ziyaret eden AKEL heyetinde Politbüro üyeleri Haris Karamanos ve Neoklis Sylikiotis ile Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikası Bürosu Sorumlusu Vera Polikarpu da yer aldı.

 

PREV

AKEL daima Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında oldu ve olmaya devam edecek

NEXT

BM İklim Konferansı COP28 dünyamızın gerçekten sürdürülebilir bir sürece girebilmesi açısından önemli bir fırsat