Home  |  Açıklamalar   |  AKEL daima Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında oldu ve olmaya devam edecek

AKEL daima Filistin halkının haklı mücadelesinin yanında oldu ve olmaya devam edecek

 

29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde AKEL tarafından yapılan açıklama:

 

Bu yıl 29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü’nde Filistin halkı Gazze Şeridi’nde İsrail’in etnik temizlik ve soykırım hedefiyle yaptığı barbar saldırısıyla karşı karşıya bulunuyor. Gazze’nin yerle bir edilmesi ve 1,5 milyondan fazla insanın yerinden, yurdundan edilmesi savaş suçudur ve devlet terörüdür. Bu suçu işleyen İsrail devleti ve Netanyahu hükümetidir ve suç ortakları da ABD ve AB liderleridir.

 

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki barış yanlısı milyonlarca insanla birlikte daha da güçlü bir şekilde haykırıyoruz:

 

  • Derhal ateşkes ilan edilmesini ve su, gıda, elektrik, yakıt, tıbbi malzemeler dahil olmak üzere Gazze nüfusuna gerekli tüm insani yardımın sağlanmasını,

 

  • İsrailli rehinelerin ve Filistinli siyasi mahkumların serbest bırakılmasını,

 

  • Savaşa son verilmesini ve BM kararları uygulanarak iki devletli çözümle Filistin topraklarında İsrail’in işgalinin ve kolonizasyonunun sonlandırılmasını, İsrail Devleti’nin yanında 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını talep ediyoruz.

 

Savaşı, işgali ve kolonizasyonu yaşayan Kıbrıs halkı, çocukların ve sivillerin kitlesel bir biçimde katledilmesini, özgürlüğü için mücadele eden bir halka karşı işgalci gücün uyguladığı zulmü asla kabul edemez. İsrail’in işlemekte olduğu suçta kendisine suç ortakları yaratmak amacıyla, fail ve mağdur hakkındaki gerçekleri çarpıtmaya çalışarak sürdürdüğü iletişim propagandasına karşı AKEL tüm Kıbrıs halkını direnmeye çağırmaktadır. Aynı zamanda AKEL, Kıbrıs’ın savaşa hiçbir biçimde karışmamasını, Kıbrıs topraklarının askeri saldırılar için kullanılmamasını ve İsrail’in savaş mekanizmalarına hiçbir kolaylık sunulmamasını talep etmektedir. Hristodulidis hükümetinin 50 gün boyunca ateşkes talebi hakkında tek bir kelime dahi söylememesi, uluslararası insani hukuku İsrail’in ağır bir şekilde ihlal etmesine en ufak bir eleştiri bile yapmaması Netanyahu hükümetine affedilmeyecek bir şekilde boyun eğmekten başka bir şey değildir.

 

AKEL daima Filistin halkının yanında oldu ve Filistin halkının mücadelesi hak ettiği sonuca ulaşıncaya kadar, Filistin özgürlüğüne kavuşuncaya kadar Filistin halkının yanında olmaya devam edecektir. Şiddet ve kan döngüsü son bulup, Filistin ve İsrail halkları için ve aynı zamanda tüm Ortadoğu için barış ve güvenlik içerisinde yaşanacak günler Filistin halkının özgürlüğüne kavuşmasıyla başlayacaktır.

 

29 Kasım Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü vesilesiyle AKEL M.K. Genel Sekreteri Stefanos Stefanu başkanlığındaki AKEL heyeti Filistin Büyükelçiliği’ne giderek Filistin Büyükelçisi ile bir araya gelecek ve dayanışma defterini imzalayacaktır.

 

PREV

Sol’un dünyasına güvenle bakışlarımızı geleceğe çevirerek ileri!

NEXT

Filistinlilerin mücadelelerinin hak ettiği sonuca ulaşması her ilerici ve demokratik insan için de bir zafer olacaktır