Home  |  Konuşmalar   |  EDON’un 30. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma

EDON’un 30. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma

 

EDON’un 30. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu Tarafından Yapılan Konuşma

7 Temmuz 2017

Bu akşam burada sizlere İsviçre’de bir şeyleri başardığımızı açıklamayı isterdim. Çözüm, yeniden birleşme ve barış umudunun güçlendiğini, devleştiğini ve kısa zamanda eteğe kemiğe bürüneceğini sizlere söylemeyi isterdim. Bu akşam festivalin İki Toplumlu Alanı’ndan geçip oradaki Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk gençlerden gelecek günü, çözüm gününü yaşamaya hazırlanmalarını isterdim. Onların gözlerinde umudun hak ettiği sonuca ulaştığını görmeyi isterdim. Ne yazık ki tüm bunların gerçekleşmesi mümkün olmadı.

Ancak tüm hayal kırıklığına rağmen umudu canlı tutmalıyız. Henüz Crans Montana’da dün akşam nelerin olduğu hakkında bilgi sahibi değiliz. Bilgilendirildikten sonra sonuç hakkında bütünlüklü bir şekilde görüşümüzü ortaya koyacağız. Ancak Türkiye’nin kabul edilemez taleplerde ısrar ettiği açıkça görülüyor. Tam olarak ne olduğunu öğrenmemiz önem taşımaktadır. Olanlar hakkında başkalarının ve özellikle BM’nin ne diyeceklerinin önemi var. İçinden geçtiğimiz anlar kritiktir. Sayın Çavuşoğlu’nun BM çerçevesi dışında çözüm aranması tehdidi çok açık ve nettir. Halkımız ortak hedefi için birlik içerisinde mücadele ederse kazanacaktır. Yurdumuzun yeniden birleşmesi için! İşgale ve yasadışı nüfus taşınmasına son verecek çözüm için! BM kararlarını, Üst Düzey Anlaşmaları’nı, uluslararası hukuku ve Avrupa hukukunu temel alacak çözüm için! Kıbrıs’ı askersizleştirecek ve yabancı güçlerin müdahalelerine ve garantilerine izin vermeyecek çözüm için! Toprağı, halkı, kurumları ve ekonomiyi yeniden birleştirecek çözüm için! BM metinlerinde belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm için!

Halkımızın bu mücadelesinde EDON en ön safta olacaktır! 30. Gençlik ve Öğrenci Festivali yurdumuzda umudun olduğunu teyit etmektedir. Çünkü EDON var! EDON’la gurur duyuyoruz. Bu mücadelede bizimle birlikte olan, EDON saflarında yer alan binlerce genç yürekten cesaret ve güç alıyoruz. Halkımızın bölünmüş bir durumda yaşamasını isteyenlere bu cesaretle karşı durduk ve duruyoruz. Ortak vatanımız için, ortak devletimiz için, ortak geleceğimiz için mücadele etmemiz gerektiğini bu cesaretle haykırdık ve haykırmaya devam ediyoruz. İlkelerde ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan çerçevede yıllar boyunca sadece AKEL ısrar etti. Kimilerinin çelişkileri ve ileri geri adımları, başkalarının retçiliği Kıbrıs sorununun çözümünü çok daha zor hale getirdi.

Nasıl 1974’te yıkıntılar üzerinde umudu çözüm isteyen Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızla birlikte inşa ettiysek, bugün de bunu yapacağız. Birlikte ellerimizi birleştirip hep birlikte haykıracağız: Kıbrıs’ta Barışı Hiçbir Şey Engelleyemez! Genç nesillere borcumuz barış içerisindeki bir Kıbrıs’tır. Özgür ve yeniden birleşmiş bir Kıbrıs!

Aynı zamanda onların yaşayabilecekleri ve geleceklerinin olacağı bir Kıbrıs’ı da yaratmak borcumuzdur. Anastasiadis-DİSİ hükümeti gençliğin doğduğu bu topraklarda saygın bir yaşam umudunu kırdı.

Bu hükümetle gençleri bekleyen, hiç bir hakkın ve güvencenin olmadığı, geleceği olmayan saati 3 avroya işler. Onurlu bir yaşam imkânı sunmayan işlerdir. Skandallar, yolsuzluklar ve karmaşık çıkar ilişkileriyle kirlenen bir kamusal yaşamdır. İşte tüm bunlar gençleri politikadan uzaklaştırıyor.

Ancak Brecht’in de dediği gibi, politikaya karşı olanlar başkalarının kendilerine dayattıkları politikadan yana olurlar. Bu nedenle, bu durumun değişmesi için genç insanları bizimle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Büyük sahte sözlere sırt çevirmeye ve vaatlerin, sözde taahhütlerin tuzağına düşmemeye çağırıyoruz. Ülkemiz ve halkımız için tehlikelere yol açacak aşırı uç tezlere kapılmamaya çağırıyoruz. İktidar ve koltuk sevdaları uğruna her şeyi feda edenlere inanmamaya çağırıyoruz.

Bizim seçim yarışlarından, kamuoyu yoklamalarından ve sandık çıkış anketlerinden çok daha uzaklara giden bir vizyonumuz var. Gelecek için vizyonumuz var. 90 yıllık şanlı ve onurlu bir tarihimiz var. Ancak mücadelelerimizle yazacağımız tarih önümüzdedir ve bu mücadeleleri kazanacağız!

Bu akşam kendisini andığımız büyük Manos Loizos’un şarkısında dediği gibi EDON karanlıkları aydınlığa çıkarabilir. EDON ve EDON’da yer alan binlerce insan Halk Hareketi’yle birlikte mücadeleye devam edecektir. 1974’te yurdumuzu kana bulayan emperyalizme, milliyetçiliğe, şovenizme, faşizme geçit vermeyecektir. İlerleme, refah ve sosyal adalet için hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. “Eski Dünya’nın Yeni Dünya önünde eğileceği güne ulaşmak için” hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz!

Yaşasın EDON’un 30. Festivali! 

 

PREV

Neoklis Silikyotis: ÇÖZÜM İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPALIM

NEXT

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun "Kara Günlerin Yıldönümü" Etkinliğindeki Konuşması