Home  |  Konuşmalar   |  EDON’un 23. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

EDON’un 23. Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

 

Kıbrıs Gençliği’nin, EDON Gençliği’nin 23. Festivali’nde bu yıl da bir araya geldik. Burada her buluşmamız mücadeleye davettir. Her şeylerini vererek festivali hazırlayan yüzlerce gönüllünün gönderdiği davettir. Eşiğinden geçen her yaştan binlerce gencin sabırsızlıkla bekledikleri davettir. Kıbrıs’ın kurtuluşu ve yeniden birleşmesi için, halkımızın haklarını elde etmesi için, yeni bir dünyanın doğması için mücadele mesajını küçük bir devlet içerisinden haykırıyor.

Kapitalizm her gün milyonlarca insanı öldürüyor. İnsanları sömürüye, yoksulluğa, sefalete ve yabancılaşmaya mahkûm ediyor. Ancak hayalleri katledemez, düşünceleri gömemez. Geleceği öldüremez.

Kıbrıs gençliğinin geleceği için mücadele ve talep ederek ön saflarda yer almasını gururla izliyoruz. EDON’un, halk Hareketinin ön mevzilerinde olmasını, sesiyle ve mücadelesiyle Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi mücadelesini güçlendirmesini gururla izliyoruz. Bu mücadele bugün saldırılara maruz kalmaktadır. Emperyalizmin Kıbrıs’ın aleyhine işlediği suçun tamamlanmasının önüne geçmek için, ülkemizi ve halkımızı yeniden birleştirmek için hep birlikte Cumhurbaşkanı’nın yanında yer alıyoruz.

Cumhurbaşkanı Hristofyas ile AKEL bugün sadece sıradan bir eleştirinin değil, daha önce görülmemiş uygunsuz saldırıların hedefi olmaktadır. Halkımızın davasında atılabilecek her olumlu adımı öldürmek istiyorlar. Kıbrıs halkının Dimitris Hristofyas ve Partimiz için sahip olduğu kanaati sarsmak istiyorlar.

Onlara net bir biçimde yanıt veriyoruz. Mücadele etmekten asla vazgeçmeksizin 84 sene dik durduk. Çoğuna inat, AKEL halkın bilincinde kök saldı ve mücadelelerinin meyveleri halkın malı oldu.

Nasıl silahlar onu hedef aldığında boyun eğmediyse, bugün de boyun eğmeyecektir. Halk hareketi boyun eğmez. 36 yıldır bir düşünce için, yaşam ve özgürlük için mücadele eden halkımız nasıl diz çökmüyorsa, halk hareketi de fırtınalar karşısında diz çökmez.

Halkımızın hakları için mücadele eden EDON’un gençliğin mücadeleci sesi olmaktan asla vazgeçmeyeceğinden eminiz. Büyük ve küçük her siyasi mücadelede milliyetçilik ve şovenizmi darmadağın eden EDON’un gençliğin mücadeleci sesi olmaktan asla vazgeçmeyeceğinden eminiz. Kendisini tamamıyla Kıbrıs’ın kurtuluş mücadelesine veren, geleceğin dünyasına, barışın ve sosyalizmin dünyasına yol açan EDON’un gençliğin mücadeleci sesi olmaktan asla vazgeçmeyeceğinden eminiz.

Gelecek onu hazırlayanlara aittir. Mücadele edenlere aittir. Gelecek EDON Gençliği’ne, Kıbrıs gençliğine aittir!

 

Yaşasın 23. Gençlik ve Öğrenci Festivali!

Yaşasın EDON!

Yaşasın Kıbrıs’ımız!

PREV

EDON’un Troodos gezisinde AKEL M.K. Genel Sekreteri Andros Kiprianu tarafından yapılan konuşma

NEXT

Barış ve Yeniden Birleşme Buluşması’nda PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis tarafından yapılan selamlama konuşması