Home  |  Açıklamalar   |  Darbeye ve Faşizme Karşı Direnenleri Saygıyla Anıyoruz

Darbeye ve Faşizme Karşı Direnenleri Saygıyla Anıyoruz

15 Temmuz 1974 Kıbrıs halkına karşı en büyük ihanetin işlendiği gündür. Yunan ve Kıbrısrum faşizminin yurdumuzda dökülen kanın fitilini ateşlediği gündür. Darbe ve onu izleyen istila Kıbrıs’ın bölünmesi için hazırlanarak Atina Cuntası ile EOKA-B ve Türkiye tarafından bilinçli ve koordineli bir şekilde uygulanan NATO planının bölümleriydi.
Aradan kaç yıl geçerse geçsin, Kıbrıs halkı yurdumuza kimlerin ihanet ettiğini, kimlerin silahlarını Cumhuriyet’e çevirdiğini unutmuyor. Şovenizm ve hamaset edebiyatı yapanların Kıbrıs’a karşı işlenen bu suçta suç ortakları olduğunu unutmuyor. Halkımızın evlatları canlarını kaybetmeyi göze alarak, yurdumuzun özgürlüğü için istilaya karşı direnirken, kendilerini süper vatanperver ilan eden darbecilerin cephe gerisinde saklandıklarını unutmuyor. Tarihin ve gerçeklerin silineceğini ya da tersine çevrileceğini sananlar boşuna çabalıyorlar.
Bugün halkımız Darbe’ye ve faşizme karşı demokratik direnişi saygıyla anmakta ve onurlandırmaktadır. Direniş kalelerinde, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, Başpiskoposluk’ta, Kaymaklı’da, Eftapato’da, Limasol III. Ortaokulu’nda, Kolossi’de, Baf’ta, Larnaka’nın Ay Yanni bölgesinde Cumhuriyeti ve meşru hükümeti savunan mücadelecileri saygıyla anmakta ve onurlandırmaktadır. Darbecilerin emirlerini yerine getirmeyi reddettikleri için öldürülenleri saygıyla anmakta ve onurlandırmaktadır. Hapishanelerde, sorgularda, işkencelerde darbecilere karşı direnen demokratları onurlandırıyoruz. Direniş ve demokrasi bayraklarını yüksekte tutan Kıbrıs’ın kahraman halkını onurlandırıyoruz.
Kıbrıs aleyhine işlenen çifte cinayetin 47. yıl dönümünde, işgalci gücün işgali, taksimi ve kolonizasyonu pekiştirmek için yeni oldubittilere yol açmasıyla yurdumuz acı bir dönemi daha yaşamaktadır. AKEL, yeni oldubittilere, adamızın nihai taksimine karşı mücadele ve kararlılık çağrısında bulmaktadır. Kıbrıs sorununun üzerinde anlaşmaya varılmış olan zemin ve çerçevede çözümü için, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve özgürlüğü için yılmadan, yorulmadan kararlı mücadele çağrısında bulmaktadır.
1974 faşist Darbesi’nin ve Türkiye’nin işgalinin kara yıldönümleri için AKEL Merkez Komitesi bugün, 15 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 20.00’de Lakatamya Belediyesi Amfitiyatrosu’nda anma etkinliği gerçekleştirecek ve etkinliğe AKEL Genel Sekreteri Stefanos Stefanu konuşmacı olarak katılacak.
PREV

AKEL müzakerelerin yeniden başlaması için önerisini tekrar sundu

NEXT

Darbeye ve Faşizme Karşı Direnenleri Saygıyla Anıyoruz